.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 20.kwi.2024 07:39:11

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [A6 C5 2.4 ALF] Problem z wybierakiem i skrzynią
PostNapisane: 30.lip.2010 08:22:29 
Użytkownik

Dołączył(a): 24.paź.2008 12:04:24
Posty: 7
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Witajcie!!
Pisałem na ten temat a forum a6 ale nikt mi nie odpowiedział wiec pozwoliłem zapytać również tutaj:

Na forum jest sporo tematów dotyczących automatów, ale niewiele dotyczacych manuala, a mojego przypadku zupełnie nie ma...
Opis sytuacji:
Kilka tygodni temu pourywały mi się złącza elastyczne wydechu, potem siadła poducha pod skrzynią stwierdziłem, że się zdarza, ale po jakims czasie zorientowałem się, że nie mam przykręconych sanek do nadwozia (od strony pasażera) szybko kupiłem i zamontowałem blachę mocujacą, po czym pojechałem w bieszczady (tam zacięła mi sie stacyjka i zmielił rozrusznik, który wyjąłem i zregenerowałem czołgajac sie pod autem - ale to przypadek). Po powrocie do warszawy zauwazyłem że coś mi stuka okazało się, że padła poducha pod silnikiem wymieniłem obie i tu pojawił sie problem, a mianowicie skrzynia mi zgrzyta przy wrzucaniu dwójki, silnik jest ustawiony tak jak ktoś opisywał na forum odkrecono śruby i wrzucono wszystkie biegi a potem znowu przykręcono poduchy. Ale problem zgrzytania pozostał.
Olej jest do pełna w skrzyni.

Przedopodobne przyczyny:

1. na pewno mam wybite tuleje na końcówce wybieraka, nie chce kupować nowego w ciemno i tak złośliwość mechanika, który odkręcił sanki bez powodu dużo mnie kosztowała... (trochę zastabilizowałem tuleje gumowe spinkami plastikowymi ale to totalna prowizorka - niewiele pomogło, ale zawsze coś);
2. wałek wybieraka (ten który jest w skrzyni) ma luz ok 1 cm podejrzewam że to uszkodzenie to też wina odkręconych sanek, ale może on ma taki luz?? No chyba, że to normalne?

I teraz to co najważniejsze pytania:

1. Czy można wymienić same tuleje gumowe w wybieraku?
2. Może ktoś zna numery/wymiary tych tulejek gumowych?
3. Czy wybieraki do manuala (ośka FWD) są takie same dla wszystkich silników czy różnią się?
4. Czy można kupić same drążki/cięgna wybieraka bez kasety (używki są tylko w komplecie);
5. Czy drążek wybieraka (ten w skrzyni - jeżeli to sie nazywa inaczej to mnie poprawcie) może mieć luz (sądzę, że nie), i czy można go jakoś wyregulować bez rozbierania skrzyni?
6. Czy do wyjęcia skrzyni (2.4 ALF ośka) trzeba wyciągać silnik??

W ciagu ostatniego tygodnia kilku rzeczy sie dowiedziałem a mianowicie, że nie ma potrzeby kupowania całego wybieraka a wystarczy sam drążek przełaczający kosztuje on 280 pln w ASO tylko nie chcą mi podać numeru części... Znalażłem katalog po rosyjsku z którego wynika kilka ciekawych rzeczy:
W A6 C5 występowały różne rodzaje wybieraków jezeli chodzi o ten typ który ja mam występują 3 rodzaje drążka przełaczajacego o numerach:

- 8D0711613D selector shaft - F>> 4B-X-130 000* Ten powinien być u mnie
- 8D0711613H selector shaft _ F >> 4B-Y-140 000*
- 8D0711613J selector shaft _ F 4B-Y-140 000>>*
Żeby było zabawniej w A4 występuje drążek o numerze: 8D0711613A i jest on sporo tańszy na allegro niż ten do a6. Żeby było zabawniej w A4 był też drążek o numerze 8D0711613D.


W aso powiedzieli mi również, że od manuali z silnikami V6 powinno pasować, ale nie wiem czy mnie nie wkręcają??



I tu mam kolejne pytanie tym razem bardzo istotne czy one się czymś róznią od siebie?? Czy można je stosować zamiennie?? Moze ktoś wie o co chodzi z sygnaturami A,D,H,J? Nie mam ETKI i nie mogę sprawdzić crosów tzn czy mozna je stosowac zamiennie. Róznica w cenach wybieraków jest kosmiczna A4 70-150 pln A6 200-300 (ale te tańsze wiec jeżeli to jest to samo to po co przepłacać??

Mam nadzieję, że wystarczy wymiana wybieraka (ale niestety jak pokazuje praktyka nadzieja matką głupich) ale zanim go wymienię wolałbym dowiedzieć się czy nie muszę naprawiać skrzyni i czy uszkodzenie skrzyni nie rozwali "nowego" wybieraka.
Ostatnio naprawdę sporo kosztował mnie samochód więc nie bardzo chcę wywalać kasę w błoto...
Pytania są dość konkretne może ktoś miał juz taki przypadek i wie co z tym fantem zrobić...
Jezeli chodzi o moje zaawansowanie techniczne to mechanikiem nie jestem, ale regenerację rozrusznika potrafię bez problemu zrobić...
Z góry dzięki za wszelkie sugestie....

Aha mam jeszcze jedno pytanie czy ktoś może wie gdzie na Targówku/zielona Białołęka albo w innym miejscu Warszawy jest kanał z którego można skorzystać za darmo albo za jakąś opłatą... kiedyś mnie przygniotło auto i mam awersję do pracy na podnośniku i kobyłkach...
Pozdrawiam
M

_________________
A6 C5 2.4 Avant '98
RLS w Wawie
ex R19 Baccara


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 09.sie.2010 09:37:50 
Użytkownik

Dołączył(a): 24.paź.2008 12:04:24
Posty: 7
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Witajcie!!
W zwiazku z tym, że nie udało mi się dowiedziec czy inny drązek pasuje, postanowiłem zaryzykować, kupiłem zbliżony na oko wybierak od passata 1.8 T z 1998 r. i okazało się, że jest on identyczny z moim pomimo, że numery wybieraka są inne (8D0711025A).
A więc cała operacja wymiany kosztowała mnie:
Wybierak z Passata 20 pln
Przesyłka 22 PLN
Wynajecie podnośnika 24 PLN/h (autohobby)
Czyli razem
66 PLN
A koszt używanego wybieraka do A6 to ok 250-300 pln
A więc temat do zamknięcia może komuś się to przyda, chociaż nie gwarantuję, że wszystkie wybieraki są zamienne...
Niestety czeka mnie i tak naprawa skrzyni bo luz na wałku jest duży i wymiana wybieraka nie pomogła do końca...
Temat do zamknięcia.
Pozdrawiam
M

_________________
A6 C5 2.4 Avant '98
RLS w Wawie
ex R19 Baccara


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: W związku z pytaniami dopiszę coś jeszcze do tematu
PostNapisane: 10.sty.2011 09:40:14 
Użytkownik

Dołączył(a): 24.paź.2008 12:04:24
Posty: 7
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Cytuj:
Cześć
Napisz proszę, czy dwójka wchodziła też z oporem czy wchodziła lekko ale ze zgrzytem?
U mnie dwójka wchodzi ciężko i podejrzewam wybierak. Opisz może czy ciężko go wymienić.


Dwójka wchodziła ciężko ze zgrzytem... Ja jestem po wymianie skrzyni i różnica jest kolosalna biegi wchodzą bezproblemowo i lekko...
Oprócz wymiany skrzyni zregenerowałem tez wybierak, (opis jest na forum passata) co do wymiany wybieraka to jest ona banalnie prosta trzeba odkręcić gałkę zmiany biegów zdjąć mieszek i imitację drewna pod zapalniczką (wszystko jest mocowane na wcisk potem wyjmujemy wytłumienie (gąbka), odkręcamy 2 śruby 10 i 13 i widzimy 2 drążki jeden łączy skrzynię z kasetą (osłoną dźwigni zmiany biegów) a drugi to drążek wybieraka zakończony krzyżakiem. Odkręcamy ten od wybieraka (jak poruszasz dźwignią to się zorientujesz sie o który chodzi :) ), dobrze zaznaczyć sobie w jakiej pozycji był ustawiony drążek. Następnie schodzimy pod samochód (jak masz kanał) albo podnosisz go na podnośniku (w Warszawie na woli jest taki warsztat samoobsługowy). Pod samochodem jest jedna śruba (najlepiej odkręcać je na 1 lub na luzie) po jej poluzowaniu drążek wybieraka cofasz do tyłu, potem trzeba wyjąć do z gumowej osłony i voila a montaż w odwrotnej kolejności...
U mnie do regeneracji wybieraka wystarczyły 2 śruby i 4 teflonowe podkładki z castoramy (tylko trzeba mocno ściąć szlifierką łepek śruby tak jak piszą na forum passata) i działa jak złoto :)
I jeszcze ciekawostka literki na końcu chyba nie maja znaczenia ponieważ sam drążek wybieraka od passata 1.8 jest taki sam jak w a6 pomimo innej numeracji :) Drążek do paska czy a4 to wydatek na allegro ok 70-150 pln a nie 300.
pozdrawiam
M[/quote]

_________________
A6 C5 2.4 Avant '98
RLS w Wawie
ex R19 Baccara


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 2.4 ALF] Problem z wybierakiem i skrzynią
PostNapisane: 30.gru.2011 21:06:02 
Użytkownik

Dołączył(a): 21.lip.2010 13:13:33
Posty: 40
Lokalizacja: Elbląg
Ja wymieniłem skrzynię i niestety dalej dwójka na zimnym źle wchodzi. Czuć taki opór, który po chwili ustępuje, nie zgrzyta. Po wymianie dalej jest taki sam objaw.
Oczywiście część problemów ustała, ale w szoku jestem, że z dwójką dalej tak samo.

Wymieniłem też wybierak. Biegi można zmieniać palcem ale dwójka wchodzi z oporem.
( skrzynia i wybierak pasował od passata)

Poduchy skrzyni są ponoć całe bo mechanik je miał w ręku podczas wymiany.

Planuję jeszcze poregulować lewarek, sprawdzić sam lewarek czy jest ok, i poluzować wszystkie poduchy, odpalić silnik aby się ułożyło i wtedy dokręcić.

Pozdrawiam

_________________
Audi A6 2,4v6 AML 2000r + LPG
Peugeot 508 2,0
Audi A6 C7 2,0 tdi ultra 190km


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 2.4 ALF] Problem z wybierakiem i skrzynią
PostNapisane: 02.sty.2012 14:33:49 
Użytkownik

Dołączył(a): 24.paź.2008 12:04:24
Posty: 7
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Tak jak Ci pisałem na P.W. Może się okazać, że jak wyregulujesz lewarek to będzie ok... Wbrew pozorom to jest dość ważne :)

Pozdrawiam
M

_________________
A6 C5 2.4 Avant '98
RLS w Wawie
ex R19 Baccara


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 2.4 ALF] Problem z wybierakiem i skrzynią
PostNapisane: 07.sty.2012 13:07:13 
Użytkownik

Dołączył(a): 21.lip.2010 13:13:33
Posty: 40
Lokalizacja: Elbląg
Niestety regulacja nie pomogła.

Wymienię teraz poduchy skrzyni oraz sprawdzę poduchy silnika.
Może któraś jest krzywa lub za bardzo wybita.

_________________
Audi A6 2,4v6 AML 2000r + LPG
Peugeot 508 2,0
Audi A6 C7 2,0 tdi ultra 190km


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 2.4 ALF] Problem z wybierakiem i skrzynią
PostNapisane: 04.lut.2012 13:35:15 
Użytkownik

Dołączył(a): 21.lip.2010 13:13:33
Posty: 40
Lokalizacja: Elbląg
Dwóch mechaników sprawdzało poduchy i mówią, że są ok.

_________________
Audi A6 2,4v6 AML 2000r + LPG
Peugeot 508 2,0
Audi A6 C7 2,0 tdi ultra 190km


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 2.4 ALF] Problem z wybierakiem i skrzynią
PostNapisane: 20.lip.2012 10:44:49 
Użytkownik

Dołączył(a): 24.paź.2008 12:04:24
Posty: 7
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
Sprawdź wybierak a jak to nie pomoże to poduchy a jak to również zawiedzie to prawdopodobnie synchronizator...

_________________
A6 C5 2.4 Avant '98
RLS w Wawie
ex R19 Baccara


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: