.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 26.kwi.2024 16:00:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 14.gru.2012 11:34:06 
Użytkownik

Dołączył(a): 20.cze.2012 06:00:35
Posty: 16
Witam,

chciałbym prosić pomoc w związany z moją A6-tką 1.9TDi AVF.
Problem polega na tym, że od kupienia miałem problem z dogrzewaniem silnika, ale jako że było lato problemu nie było widać:-)

Zaczęła się jesień i wszystko wyszło na światło dzienne. Wymieniłem termostat i w zasadzie auto zaczęło łapać temperaturę roboczą.

Niby wszystko OK, ale teraz zaczęła się zima mamy temperatury w okolicach -10stC i problemy z dogrzewaniem wróciły lecz są innej natury. Chodzi o to, że by dogrzać silnik muszę połowę drogi (ok 10km) do lub z pracy jechać z wyłączonym ogrzewaniem wnętrza auta (z włączonym ogrzewaniem pewnie bym do samej pracy dojechał i nadal nie miałbym nawet marnych 80stC), a nawet jak już się silnik nagrzeje do tych OK 90stC to jak włączę ogrzewanie wnętrza to temp silnika zaczyna lecieć w dół. Niby rozumiem, że diesle długo się nagrzewają, ale sądzę, że jak już się nagrzeje to temp powinien trzymać, a tu psikus.

Dokładnie to samo się dzieje w przypadku gdy się zatrzymam choćby na 5 minut by kupić coś i wyłączę silnik na ten czas - od razu temp silnika o połowę w dół.

Pomyślałem, że może silnikowi "za zimno" więc zasłoniłem chłodnicę, ale w sumie nic to chyba nie dało bo nie wiem czy mogłoby być gorzej:-/

Jedyną rzeczą jakiej mi brakuje to osłony pod silnikiem, ale to chyba nie ma aż takiego znaczenia więc proszę napiszcie co mógłbym zrobić, albo co może być nie tak z moją furką bo takie zachowanie nie jest chyba normalne.

Z góry dzięki!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 14.gru.2012 12:24:33 
Użytkownik

Dołączył(a): 08.cze.2008 11:55:22
Posty: 366
Lokalizacja: Wrocław
Moim zdaniem z twoim silnikiem jest wszystko w porządku. Ogólnie silniki z grupy Vag długo się grzeją w takich warunkach.

_________________
Jest Bmw E39 530D Touring http://www.youtube.com/watch?v=PXqkiH1X ... el&list=UL
Bylo Audi 100 C4 AAT
Audi 80 B3 1,8 NE
Audi 80 B3 1,8 SF
Audi 80 B2 1,3 FZ
Audi 80 B2 1.6 YP
VW GOLF II 1,3
BMW E36 325TDS
BMW E34 2,0
Mercedes W202 2,0
Mercedes 190E 2,0


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 14.gru.2012 12:36:29 
Użytkownik

Dołączył(a): 20.cze.2012 06:00:35
Posty: 16
Bardziej niż czas nagrzewania martwi mnie to że z włączonym ogrzewaniem pewnie by się wcale nie dogrzał, a jak jadę bez ogrzewania i je włączę po dogrzaniu auta to temp silnika zaczyna spadać


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 14.gru.2012 12:44:19 
Użytkownik

Dołączył(a): 08.cze.2008 11:55:22
Posty: 366
Lokalizacja: Wrocław
Normalne w dieslu z 90c do 70c w takich warunkach to spada w moment

_________________
Jest Bmw E39 530D Touring http://www.youtube.com/watch?v=PXqkiH1X ... el&list=UL
Bylo Audi 100 C4 AAT
Audi 80 B3 1,8 NE
Audi 80 B3 1,8 SF
Audi 80 B2 1,3 FZ
Audi 80 B2 1.6 YP
VW GOLF II 1,3
BMW E36 325TDS
BMW E34 2,0
Mercedes W202 2,0
Mercedes 190E 2,0


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 14.gru.2012 12:59:52 
Użytkownik

Dołączył(a): 20.cze.2012 06:00:35
Posty: 16
Mam takie pytanie, czytałem, że te silniki mają świece dogrzewające płyn chłodniczy, prawda to? Jeśli tak to gdzie to sobie siedzi, jak działa i jak sprawdzić czy jest sprawne?

Pozdro!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 14.gru.2012 17:35:02 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09.gru.2003 15:35:15
Posty: 17274
Lokalizacja: Pabianice /EPLL/LCJ
Auto: AFN quattro,AVG quattro, CFHF 4x4
Frącek napisał(a):
Mam takie pytanie, czytałem, że te silniki mają świece dogrzewające płyn chłodniczy, prawda to? Jeśli tak to gdzie to sobie siedzi, jak działa i jak sprawdzić czy jest sprawne?

Pozdro!

Jaki termostat założyłeś? Czy latem temperatura silnika osiągała 90 st C w 01/007 (VAG)?

_________________
A4 AFN quattro 134 KM @ 344 Nm
A4 AVG quattro - już nieseryjne.
Caddy Maxi CFHF 4 Motion 194 KM @ 437 Nm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 16.gru.2012 12:09:31 
Użytkownik

Dołączył(a): 20.cze.2012 06:00:35
Posty: 16
Latem na trasie osiągał 90st, ale na mieście nie dawał rady, ale jako, że nie był daleko od tej temp więc jakby nie dawało mi to wtedy do myślenia, a że auto kupiłem w czerwcu to przyjąłem, że ten typ tak ma i już. Dopiero jesienią sprawa zaczęła wyglądać podejrzanie jak nawet na trasie nie bardzo dochodził i wtedy zacząłem sprawę drążyć. Termostat mam taki se bo mi się spieszyło i kupiłem w sklepie jaki mieli, a że nie był za drogi to i pewnie nie jest najlepszy, ale teraz auto dochodzi do 90st ale trochę muszę na to poczekać i pośmigać bez ogrzewania zanim je włączę.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 04.sty.2013 19:44:37 
Użytkownik

Dołączył(a): 04.sty.2013 18:43:03
Posty: 16
Auto: A4 b6 1.9TDI 2003r
udało się może rozwiązać problem z temperatura bo w sumie mam podobnie, wymieniony termostat i czujnik temperatury na oryginalny kupiony w serwisie i nic nie pomogło, teraz temperatura na zewnątrz jest kolo 5 stopni a samochód łapie 90 stopni po przejechaniu ponad 15km chyba ze wyłączę ogrzewania wtedy nagrzeje się po około 10-12 km no i jak już złapie te 90 stopni i stanę na luzie to temperatura potrafi spaść do 70 stopni. czy może być tak że np coś jest nie tak z Visco i za bardzo schładza? bo już brak pomysłów. dodam ze w golfie 4 z tym samym silnikiem (1.9TDI 130KM) temperatura szybciej wzrasta i trzyma się nawet na luzie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 05.sty.2013 12:11:02 
Użytkownik

Dołączył(a): 20.cze.2012 06:00:35
Posty: 16
Adek wiedz, że w tak i w twoim jak i w moim aucie jest coś takiego jak dogrzewacz płynu chłodniczego (3 świece wkręcone w taki bloczek przez który płynie płyn chłodniczy z nagrzewnicy), a także nagrzewnica elektryczna, która działa jeśli na dworze mamy od 5 stC lub niżej i masz klimatronic na auto ustawiony i wyłączoną opcję ECON. Jeśli właczysz ECON to oczywiście dłużej się będzie silnik dogrzewał bo będzie ogrzewanie wnętrza będzie "kradło" ciepło silnikowi.

Ja u siebie założyłem termostat Wahler do tego dbam by klimatronic był na auto bez econ i silni osiąga temp 90stC po około 10km co ponoć według forumowiczów jest normalką.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 13.sty.2013 22:55:59 
Użytkownik

Dołączył(a): 04.sty.2013 18:43:03
Posty: 16
Auto: A4 b6 1.9TDI 2003r
no to u mnie jest niestety nieco gorzej, przy temperaturze powiedzmy do 0 nagrzewa się po około 15 km ale jak dziś jechałem i było -5 to po 20 km ledwo 90 ale jak zatrzymałem się przed domem to na luzie spadło do około 75 stopni no i jak jechałem to mniej więcej po 15 km wylaczyłem klimatronik i temperatura doszła do 90 ale jak włączyłem to znów spadła do 70 no i to raczej nie jest normalka.
pisałeś o dogrzewaniu płynu, może z tymi świecami coś jest nie tak, jak uda mi się je zlokalizować to może jakoś je sprawdzę czy grzeją


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odp: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 14.sty.2013 00:31:48 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11.lut.2006 00:44:54
Posty: 192
Lokalizacja: Legnica
Auto: B6 AVF
Najważniejsza sprawa z tym dogrzewaniem AVF to oryginalny termostat z ASO. Jakieś 90 złotych.
W okolicach 0 stopni musisz przejechać te 12 km żeby rozgrzać auto do licznikowych 90 stopni. Z wlaczonym ogrzewaniem na 19 stopni w trybie AUTO. W mieście światła, korki itd 18-19 minut. Piszę to wszystko z własnego doświadczenia i wielu innych bardziej doświadczonych użytkowników. Nawet jeśli nie ma dogrzewacza elektrycznego to tak ma właśnie być. Jeśli masz vaga to sprawdź jeszcze czujniki G62 i G2 czy wskazują podobną temperaturę. Max różnicy 5 stopni. Zatrzymując się na światłach wskazówka nie może nawet drgnac w dół!

wysłane z Commodore 64

_________________
B6 AVF
B4 AAH
C4 ABC


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 14.sty.2013 08:55:07 
Użytkownik

Dołączył(a): 06.cze.2007 11:29:42
Posty: 261
Lokalizacja: Olsztyn
Frącek napisał(a):
Jedyną rzeczą jakiej mi brakuje to osłony pod silnikiem, ale to chyba nie ma aż takiego znaczenia

Wydaje mi się, że ma i to duże. Poczytaj sobie tu. http://pl.wikipedia.org/wiki/Temperatura_odczuwalna

_________________
A8 4,2 - całkiem porządny samochód
A6 C4 AEL Avant Q - czekał na nowego właściciela
Obrazek Piszę poprawnie po polsku
, a przynajmniej staram się.

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odp: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 14.sty.2013 16:32:07 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11.lut.2006 00:44:54
Posty: 192
Lokalizacja: Legnica
Auto: B6 AVF
Może coś w tym być z ta płyta pod silnikiem. Kiedyś w B4 AAH jeździłem bez płyty i długo się nagrzewal. Po założeniu płyty zdecydowanie szybciej

wysłane z Commodore 64

_________________
B6 AVF
B4 AAH
C4 ABC


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odp: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 14.sty.2013 19:14:17 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09.gru.2003 15:35:15
Posty: 17274
Lokalizacja: Pabianice /EPLL/LCJ
Auto: AFN quattro,AVG quattro, CFHF 4x4
elmer80 napisał(a):
Najważniejsza sprawa z tym dogrzewaniem AVF to oryginalny termostat z ASO. Jakieś 90 złotych.
W okolicach 0 stopni musisz przejechać te 12 km żeby rozgrzać auto do licznikowych 90 stopni. Z wlaczonym ogrzewaniem na 19 stopni w trybie AUTO. W mieście światła, korki itd 18-19 minut. Piszę to wszystko z własnego doświadczenia i wielu innych bardziej doświadczonych użytkowników. Nawet jeśli nie ma dogrzewacza elektrycznego to tak ma właśnie być. Jeśli masz vaga to sprawdź jeszcze czujniki G62 i G2 czy wskazują podobną temperaturę. Max różnicy 5 stopni. Zatrzymując się na światłach wskazówka nie może nawet drgnac w dół!

wysłane z Commodore 64

Szafa to ogłupiacz i niewiele ma wspólnego z tym co pokazuje 01/007. Zakres tolerancji to 80-110 st C = 90 st na szafie.
Co do płyty pod silnikiem - ma niewielki wpływ na temp. silnika ale jednak ma.
Co do termostatów - napisze to po raz 1001 - tylko oryginał z ASO.
Co do dogrzewania się TDI. Im bardziej szofera ciągnie w stronę jazdy stylem PSJ tym mniejsza szansa na 90 st C na dystansie 10 km.

_________________
A4 AFN quattro 134 KM @ 344 Nm
A4 AVG quattro - już nieseryjne.
Caddy Maxi CFHF 4 Motion 194 KM @ 437 Nm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odp: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 14.sty.2013 19:23:14 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11.lut.2006 00:44:54
Posty: 192
Lokalizacja: Legnica
Auto: B6 AVF
Baskecior napisał(a):
elmer80 napisał(a):
Najważniejsza sprawa z tym dogrzewaniem AVF to oryginalny termostat z ASO. Jakieś 90 złotych.
W okolicach 0 stopni musisz przejechać te 12 km żeby rozgrzać auto do licznikowych 90 stopni. Z wlaczonym ogrzewaniem na 19 stopni w trybie AUTO. W mieście światła, korki itd 18-19 minut. Piszę to wszystko z własnego doświadczenia i wielu innych bardziej doświadczonych użytkowników. Nawet jeśli nie ma dogrzewacza elektrycznego to tak ma właśnie być. Jeśli masz vaga to sprawdź jeszcze czujniki G62 i G2 czy wskazują podobną temperaturę. Max różnicy 5 stopni. Zatrzymując się na światłach wskazówka nie może nawet drgnac w dół!

wysłane z Commodore 64

Szafa to ogłupiacz i niewiele ma wspólnego z tym co pokazuje 01/007. Zakres tolerancji to 80-110 st C = 90 st na szafie.
Co do płyty pod silnikiem - ma niewielki wpływ na temp. silnika ale jednak ma.
Co do termostatów - napisze to po raz 1001 - tylko oryginał z ASO.
Co do dogrzewania się TDI. Im bardziej szofera ciągnie w stronę jazdy stylem PSJ tym mniejsza szansa na 90 st C na dystansie 10 km.

Dziękuję za potwierdzenie :D

wysłane z Commodore 64

_________________
B6 AVF
B4 AAH
C4 ABC


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 16.sty.2013 16:44:58 
Użytkownik

Dołączył(a): 20.cze.2012 06:00:35
Posty: 16
Witam!

Wymieniłem już dwa termostaty, pierwszy był jakiś taki za małą kasę kupiony na szybko bo innego nie miałem - temp silnika nadal nie rosła chyba że wyłączyłem ogrzewanie w aucie. Drugi termostat (obecnie zamontowany w aucie) to wahler i nadal brak poprawy.

Sprawdzilem i moje auto nie ma dogrzewacza płynu chłodniczego.

Mój mechanior jako ostatnią deskę ratunku poddał pod wątpliwość sprawność pompy wody, stwierdził, że być może nawaliła i nie ma swojej wydajności i nie przepompowuje płynu tak szybko jak powinna.

Swoją teorię potwierdził niby tym, że z węża powrotu (tego cienkiego od góry zbiorniczka) do zbiorniczka wyrównawczego bardzo słabo leciał płyn nawet jak mocno dodałem gazu.

Dodam jeszcze tylko, że ogrzewanie wnętrza auta działa bardzo sprawnie i na to narzekać nie mogę.

Napiszcie proszę czy ta teoria ma sens czy może lepiej zmienić mechaniora.

Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odp: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 16.sty.2013 16:59:15 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11.lut.2006 00:44:54
Posty: 192
Lokalizacja: Legnica
Auto: B6 AVF
Zmienić....
Jaka wydajność pompy :?:

wysłane z Commodore 64

_________________
B6 AVF
B4 AAH
C4 ABC


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 16.sty.2013 17:21:00 
Użytkownik

Dołączył(a): 20.cze.2012 06:00:35
Posty: 16
Z tą pompą pytam bo w sumie w aucie mojej pani (benzyna) był problem z grzaniem auta i faktycznie okazało się że pompa wody była walnięta - po wymianie pompy w aucie po chwili sauna. Jednak jak piszecie, że to nie możliwe to ja wierze.

No i jeszcze jedno termostat jest raczej sprawny bo wąż idący od niego jest zimny zresztą te idące do chłodnicy też są zimne.

Taki mam jeszcze pytanie, mianowicie wyjaśnijcie mi jaki ma wpływ na grzanie silnika czujnik temp jeden lub drugi bo mnie się zdawało że na nagrzewanie silnika wpływa tylko termostat.

Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 16.sty.2013 18:17:09 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09.gru.2003 15:35:15
Posty: 17274
Lokalizacja: Pabianice /EPLL/LCJ
Auto: AFN quattro,AVG quattro, CFHF 4x4
Frącek napisał(a):
Witam!

Wymieniłem już dwa termostaty, pierwszy był jakiś taki za małą kasę kupiony na szybko bo innego nie miałem - temp silnika nadal nie rosła chyba że wyłączyłem ogrzewanie w aucie. Drugi termostat (obecnie zamontowany w aucie) to wahler i nadal brak poprawy.

Sprawdzilem i moje auto nie ma dogrzewacza płynu chłodniczego.

Mój mechanior jako ostatnią deskę ratunku poddał pod wątpliwość sprawność pompy wody, stwierdził, że być może nawaliła i nie ma swojej wydajności i nie przepompowuje płynu tak szybko jak powinna.

Swoją teorię potwierdził niby tym, że z węża powrotu (tego cienkiego od góry zbiorniczka) do zbiorniczka wyrównawczego bardzo słabo leciał płyn nawet jak mocno dodałem gazu.

Dodam jeszcze tylko, że ogrzewanie wnętrza auta działa bardzo sprawnie i na to narzekać nie mogę.

Napiszcie proszę czy ta teoria ma sens czy może lepiej zmienić mechaniora.

Pozdrawiam!

1. Nie Wahler a oryginał sprawi iż będziesz miał 100% pewność iż działa perfekcyjnie (sprawdzone na własnej skórze i klientów).
2. Niesprawna pompa wody skutkować powinna przegrzaniem a nie niedogrzaniem silnika.
3. Czujnik temp silnika umieszczony jest w plastikowym króćcu tuż przy głowicy - najcieplejszym miejscu na silniku.
4. Aby upewnić się czy aby czujnik jest ok, rozgrzewamy auto przez ok 10 km z czego ostatnie 2 z ciężkim kopytem i logujemy w bloku silnika grupę 007 a później w bloku zegarów (25) o ile pamiętam w grupie 001 - temp silnika. Obie wartości muszą być praktycznie identyczne. Wtedy wykluczymy czujnik.

Niemniej spokojnie obstawiam termostat do spółki z PSJ. :)

_________________
A4 AFN quattro 134 KM @ 344 Nm
A4 AVG quattro - już nieseryjne.
Caddy Maxi CFHF 4 Motion 194 KM @ 437 Nm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 1.9 TDI] Temperatura silnika - ogrzewanie
PostNapisane: 18.sty.2013 07:28:30 
Użytkownik

Dołączył(a): 20.cze.2012 06:00:35
Posty: 16
Napiszcie proszę jaką temp powinien mieć górny wąż dochodzący do chłodnicy oraz płyn w zbiorniczku wyrównawczym bo u mnie po nagrzaniu silnika do licznikowych 90 st C (poświęciłem się i jechałem z pracy bez ogrzewania) górny wąż od chłodnicy był ledwo ciepły (im bliżej chłodnicy tym zimniejszy), a płyn w zbiorniczku wyrównawczym był bardzo zimny.

Dodam jeszcze, że węże są raczej dość miękkie, a gdzieś doczytałem, że powinny być w miarę twarde od ciśnienia. Nie słychać też żadnego upuszczania ciśnienia przy odkręcaniu korka na zbiorniczku, a to też chyba powinno występować.

Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: