.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 28.mar.2024 13:05:51

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [A6 C5 AKE] Pompa wtryskowa - zamieniona?
PostNapisane: 26.mar.2013 22:00:50 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03.wrz.2007 18:43:23
Posty: 147
Lokalizacja: Wrocław
Witam, nabyłem w/w w temacie A6 :)
Autko ma jednak przypadłość - dopóki nie nagrzeje się jest strasznie słabe i dostaje kopniaka dopiero przy 2000obrotów.
Silnik nie ma błędów, kąt ustawiony wzorowo w 004BS na late jest 1*ATDC, na early 15*BTDC, dawka w pierwszej grupie na zimnym silniku 8mg/H przy 27CF, powyżej 80*C 5mg/H przy 18,5CF, korekcje nie przekraczają 0,3 na żadnym cylindrze, wałki+hydraulika nowe i poskładane na blokady.
Zauważyłem, że pompa wtryskowa jest wymieniona - według esitronica powinna być 059130106E a jest założona od silnika AKN o numerach 059130106C. Jakie są konsekwencje jadzy na tej pompie? Czym one się różnią?
Dzięki za informacje! :)

_________________
Audi A8 D2 4,2 2001 AQF QUATTRO
Audi A3 8L 1,9 TDI AHF
Audi A6 C5 2,5TDI AKE Quattro manual


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 AKE] Pompa wtryskowa - zamieniona?
PostNapisane: 27.mar.2013 18:42:59 
Użytkownik

Dołączył(a): 15.lis.2007 12:34:27
Posty: 1902
Lokalizacja: Wroclaw
AKN to 150tka a AKE to 180... oba te auta maja inne wtryski. Oba auta podaja inne ilosci wachy przy bucie... zapewnie pompa AKE jest wiec wydajniejsza... pytanie jakie sa wtryski .... pewnie z AKE.
Silnik AKE byc moze ma inny stopien sprezania??? (AKE i AKN maja inne tloki wiec to mozliwe) itp itd.
Krotko: AKE to nie AKN "z innym oprogramowaniem"
Frankenstein tak kaleczasto chodzil bo byl zlozony z przypatkowo dobranych czesci....
Teraz najgorsze jest to, ze nie wiesz czy auto ma dolegliwosc "sydromu Frankesteina" czy wynika to z jakiejs usterki typu "a bo popsul sie czujnik czegos"... no i zagwozdka
Pozdrawiam,
Przemek

_________________
TDI VP, PD: Analizujemy Logi - przepływomierz
TDI VP:Analizujemy Logi TDI - kąt wtrysku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 AKE] Pompa wtryskowa - zamieniona?
PostNapisane: 27.mar.2013 19:37:41 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03.wrz.2007 18:43:23
Posty: 147
Lokalizacja: Wrocław
No właśnie. Mogę kupić pompę 106E. Wydać dwa koła, założyć i nie poczuć różnicy. W logach nic nie widać, więc po cichu liczyłem na głos kogoś mądrzejszego ode mnie :) Wtryski są od AKE. Sterownik też (4d2907401D).
Pompa mechanicznie też jest identyczna - krzywka, tłoczek, wałek, głowiczka ma te same numery zamówieniowe Bosch. Sterownik pompy też ma te same numery. Według serwisu Boscha te pompy różnią się tylko oprogramowaniem w sterowniku PSG5. I bądź tu mądry :)

_________________
Audi A8 D2 4,2 2001 AQF QUATTRO
Audi A3 8L 1,9 TDI AHF
Audi A6 C5 2,5TDI AKE Quattro manual


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 AKE] Pompa wtryskowa - zamieniona?
PostNapisane: 27.mar.2013 22:22:43 
Użytkownik

Dołączył(a): 15.lis.2007 12:34:27
Posty: 1902
Lokalizacja: Wroclaw
"zaslyszalem" (czyli nie wiem ale przeczytalem), ze wtryski 180 maja inne cisnienia otwarcia. Dodatkowo (to juz wiem) ze pompa od AFB ma maksylana dawke zdefiniowana chyba jako 54 (lbo 56) - wynika to z tego, ze tak jest zdefiniowane w oprogramowaniu pompy. Co drugie AKE po czipie auto ma dawki w okolicy 60+ co oznacza, ze pompa AKE ma granice zdefiniowana wyzej albo ze tunerzy nie wiedza o tej granicznej wartosci co ja wspomnialem.
Jezeli czesci pompy sa takie same katalogowo to dlaczego calosc ma inny kod czesci? Elektronika w sensie "plytki z ukladami" moze fizycznie i jest identyczna (nie mam pojecia)... ale na bank ma inne oprogramowanie. Ktos kto wlozyl pompe od AKN zeby uzdrowic AKE chcial zrobic to tanio (pewnie dorwal ja za grosze z nadzieja, ze "jakos odpali")... wiec pewnie w takie drobiazgi jak przeprogramowywanie AKN na AKE (jezeli jest tak, ze mechanicznie sa takie same jak piszesz!) mu gloy nie zawracaly.
Oczywiscie, ze w ciemno 2 kola teraz wydawac na nastoletnie auto nie bedziesz... wiec nie zweryfikujesz.. a jezeli "kabalek" zadnych wskazowek nie daje pozostaje Ci sie do tego przyzwyczaic albo sprzedac jak stoi...mozna powiedziec ze z przyczyn ekonomiczno-praktycznych problem pewnie nie zostanie rozwiazany
Jedyna nadzieja, ze jakis ogarniety pompiarz podpowie Ci ale, ze pomysly by wkladac pompe z AKN do AKE czesto nie sa realizowane wiec moze byc cieznko takiego pompiarza znalezc... i jestes w kropce
Przemek

_________________
TDI VP, PD: Analizujemy Logi - przepływomierz
TDI VP:Analizujemy Logi TDI - kąt wtrysku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 AKE] Pompa wtryskowa - zamieniona?
PostNapisane: 27.mar.2013 23:54:09 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03.wrz.2007 18:43:23
Posty: 147
Lokalizacja: Wrocław
Dzięki za odpowiedź.
Sam bym sobie głowy tym nie zawracał, ale u mnie musi wszystko grać :)
Co do wtrysków - ciśnienie otwarcia wszystkie 2,5TDI mają takie same - 231,5BAR.
Logowałem grupę 008D, na seryjnym oprogramowaniu w ECU maksymalna dawka to 56,6. W takim razie raczej pompa "wyrobi" z dawką, której rząda ECU a którą podaje fizycznie pompa. Po kupnie tego auta w ECU zastałem program jakiegos engine-killera z dawką max 70, ciśnieniem doładowania 2,8bara i kompletnym brakiem limiterów. Mam nadzieję, że poprzedni właściciel długo na tym nie jeździł oraz nie korzystał zbyt często z "udogodnień" tego "oprogramowania".
Generalnie wrzuciłem ori soft, zlogowałem, na zimnym martwi mnie dawka - 8mg przy 27CF (czy CK jak zwał tak zwał), ale jak minie dokładnie 85*C to dawka robi się na 5mg/H i 18,5CF, czyli raczej wzorowo. Do 85*C pompa dawkuje tak mało, że turbo nie jest w stanie się rozpędzić i ciśnienie doładowania w logach 11D rośnie sobie powoli do 2000obr. Jak się zagrzeje, wtedy silniczek zaczyna pracować fajnie, dawka jest ok i ciśnienie też.
Pompa 106C jest tak w ogóle z automata, ale ogarnięty pompiarz powiedział, że do woli można zamieniać pompy z automata do manuala, ale nie na odwrót. Co o tym myslisz?

_________________
Audi A8 D2 4,2 2001 AQF QUATTRO
Audi A3 8L 1,9 TDI AHF
Audi A6 C5 2,5TDI AKE Quattro manual


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 AKE] Pompa wtryskowa - zamieniona?
PostNapisane: 01.kwi.2013 10:46:04 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03.wrz.2007 18:43:23
Posty: 147
Lokalizacja: Wrocław
Sprawdziłem i u mnie dawki przy max bucie (008.3) są w okolicy 45-46mg, więc pompa, skoro ma ogranienie na 54mg powinna wyrobić. Jak myslisz?
Bardziej zastanawia mnie co za różnica jest w pompie automat/manual? To nie tutaj będzie problem z brakiem rozsądnej dawki do 2000obrotów?

_________________
Audi A8 D2 4,2 2001 AQF QUATTRO
Audi A3 8L 1,9 TDI AHF
Audi A6 C5 2,5TDI AKE Quattro manual


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 AKE] Pompa wtryskowa - zamieniona?
PostNapisane: 01.kwi.2013 13:39:29 
Użytkownik

Dołączył(a): 15.lis.2007 12:34:27
Posty: 1902
Lokalizacja: Wroclaw
Raczej Ci nie pomoge co najwyzej pogdybac sobie z Toba moge.
to co widzisz w 008 to wartosc dawki WG ECU... ile jej fizycznie pompa poda ... to juz zalezy od pompy (takze jej stanu).
Na logike pompa nawet od od AFB ma okolo 55 max dawke to przeciez i tak znacznie wiecej niz 180konne AKE wiec nie powinno byc to waskiem gardlem (na logike)...
Moze wtryski musza byc spasowane z pompa i tutaj jest problem...
Moze tez byc tak, ze pompa AKE "rozumie wiecej komunikatow" od ECU niz pompa od AFB/AKN i moze tu jest problem.ale to gdybanie
Przemek

_________________
TDI VP, PD: Analizujemy Logi - przepływomierz
TDI VP:Analizujemy Logi TDI - kąt wtrysku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 AKE] Pompa wtryskowa - zamieniona?
PostNapisane: 01.kwi.2013 16:45:44 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03.wrz.2007 18:43:23
Posty: 147
Lokalizacja: Wrocław
No właśnie. Dlatego zamówiłem sobie pompę 106E po regeneracji. O efektach wymiany napiszę.
Masz może gdzieś zalegające na dysku logi 008Dyn od sprawnego AKE? Albo jakiś link, bo na forum pełno, ale wszystkie z jakimiś defektami te AKE :)
Pozdrówka na koniec świąt :)

_________________
Audi A8 D2 4,2 2001 AQF QUATTRO
Audi A3 8L 1,9 TDI AHF
Audi A6 C5 2,5TDI AKE Quattro manual


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 AKE] Pompa wtryskowa - zamieniona?
PostNapisane: 01.kwi.2013 19:46:19 
Użytkownik

Dołączył(a): 15.lis.2007 12:34:27
Posty: 1902
Lokalizacja: Wroclaw
wez sobie jakikolwiek AKE serie 008D (moze byc w dowolnym stanie byle sie krecil do oporu)... jedyne co w sprawnym AKE wzgledem niesprawnego ma byc to fakt, ze ogr dymienia jest mniej restrykcyjny niz ogr momentu. Wartosz zyczenia kierowcy to wartosc zapisana dawki paliwa dla okreslonych obrotow (niezalezne od stanu silnika). Wartosc ogr momentu to wartosc maksymalna dawki paliwa zapisana dla danych obrotow (niezalezne od stanu silnika). Wartosc ogr dymienia to maksymalna wartosc paliwa dla okreslonych obrotow i odczytanego przeplywu powietrza (to zalezne od stanu bo np zanizajaca przeplywka bedzie powodowala ze ogr dymienia bedzie bardziej restrykcyjny niz ogr momentu)... wiec: 008D mozesz soebie wziac jakiekolwiek byleby bylo seryjne i mialo kolumienke z "smoke limiter" z wartosciami wiekszymi niz w kolumience "torque limiter"... i tyle
Pozdrawiam,
Przemek

_________________
TDI VP, PD: Analizujemy Logi - przepływomierz
TDI VP:Analizujemy Logi TDI - kąt wtrysku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 AKE] Pompa wtryskowa - zamieniona?
PostNapisane: 02.kwi.2013 06:29:48 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03.wrz.2007 18:43:23
Posty: 147
Lokalizacja: Wrocław
To wszystko wiem. U mnie do 1900 obr ogranicznik z mafa tnie dawkę i chciałem zobaczyć czy to tak wszędzie. I teraz tnie bo... Maf zepsuty (podmieniałem), dziura przed turbo (wykluczylem), zbyt mala dawka (przez to turbo się nie napędza i maf limiter niski - do tego ciśnienie doładowania do 2krpm zbyt niskie i wolno narasta). Egr też wykluczylem.
Będę miał na dniach sprawna pompę od tego silnika to sprawdzę :)
Póki co dzięki za zainteresowanie tematem

_________________
Audi A8 D2 4,2 2001 AQF QUATTRO
Audi A3 8L 1,9 TDI AHF
Audi A6 C5 2,5TDI AKE Quattro manual


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 AKE] Pompa wtryskowa - zamieniona?
PostNapisane: 07.kwi.2013 13:05:24 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03.wrz.2007 18:43:23
Posty: 147
Lokalizacja: Wrocław
Zamówiłem sobie pompę 106E po regeneracji. Wymieniłem, ustawiłem kąt.
I co? Nic. Auto jeździ dokładnie tak samo.
Wniosek - jak ktoś ma zamienioną pompę, szkoda wywalać 2kPLN na wymianę :)

_________________
Audi A8 D2 4,2 2001 AQF QUATTRO
Audi A3 8L 1,9 TDI AHF
Audi A6 C5 2,5TDI AKE Quattro manual


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 AKE] Pompa wtryskowa - zamieniona?
PostNapisane: 07.kwi.2013 17:04:53 
Użytkownik

Dołączył(a): 15.lis.2007 12:34:27
Posty: 1902
Lokalizacja: Wroclaw
k44761 napisał(a):
Zamówiłem sobie pompę 106E po regeneracji. Wymieniłem, ustawiłem kąt.
I co? Nic. Auto jeździ dokładnie tak samo.

z czystym sumieniem powiem, ze nie namawialem na zadna wymiane bo to w ciemno wszystko
ja napisał(a):
Oczywiscie, ze w ciemno 2 kola teraz wydawac na nastoletnie auto nie bedziesz... wiec nie zweryfikujesz..

wniosek tez ostrosznie wysunac mozna ze te pompy sa zamienne i zdarzaja sie nierozwiazalnie problemy-)
Przemek

_________________
TDI VP, PD: Analizujemy Logi - przepływomierz
TDI VP:Analizujemy Logi TDI - kąt wtrysku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 AKE] Pompa wtryskowa - zamieniona?
PostNapisane: 07.kwi.2013 18:04:13 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03.wrz.2007 18:43:23
Posty: 147
Lokalizacja: Wrocław
Jasne. 2Kpln to nie są znowu jakieś wielkie pieniądze, a za to mam pewną pompę z gwarancją, która (raczej) nie rozleci się jak będę w Zakopanem czy innych Międzyzdrojach z rodziną na urlopie :)
Ale dzisiaj miałem okazję przejechać się kumpla AKNem i różnica pomiędzy tymi dwoma jest bardzo zauważalna, szczególnie dynamika, wyprzedzanie i elastyczność, oczywiście na korzyść mojego AKE. Dodatkowo kumpel ma manual ośkę, a ja manual quattro.
Chyba nie jest aż tak źle jak sądziłem.
Może moje odczucia nie są obiektywne, bo jak dla mnie Żony A3 1,9 TDI 110km do 2000obrotów lepiej jedzie (ale jest lżejsze), a ja mam jeszcze A8 4.2, którym jeżdzę nieprzerwanie od ponad 2 lat, więc odczucia po przesiadce na diesla mogą być niemiarodajne.
Generalnie martwi mnie tylko to cięcie dawek do 1800 obrotów. Ale z rzeczy elektrycznych sprawdziłem już niemal wszystko, z mechanicznych też raczej, więc ten typ chyba tak ma, albo ja za dużo oczekuję.

Najlepiej będzie, jak jutro zamieszczę logi po wymianie pompy, wtedy ocenimy, czy wszystko ok, może ja coś przeoczyłem...

_________________
Audi A8 D2 4,2 2001 AQF QUATTRO
Audi A3 8L 1,9 TDI AHF
Audi A6 C5 2,5TDI AKE Quattro manual


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A6 C5 AKE] Pompa wtryskowa - zamieniona?
PostNapisane: 07.kwi.2013 18:22:53 
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06.lis.2006 09:18:37
Posty: 8134
Lokalizacja: W-wa/Końskie
Auto: Audi S4
Szanowny uzytkowniku k44761 - ponieważ dwie moje prośby o usuniecie reklamy z podpisu posłałes w kosmos... dlatego tez otrzymujesz WARNa... co i tak jest najmniejszym wymiarem kary.
Dodatkowo, aby bardziej bolało zamykam Twoj wątek i kazdy nastepny bedzie kasowany - do czasu usuniecia reklamy
.

Pozdrawiam serdecznie

[+]
Reklama znikneła... otwieram wątek....

_________________
Diagnostyka czyni cuda
"The force is with you young Skywalker but you are not a Jedi yet."

S4 B5 Avant quattro ..AGB.. szybka czarnulka

Była : B5 Avant quattro ..APU..
Była : B3 Limo ..SB..
Była : C4 TDi Avant quattro ..AEL..
Była : B5 TDi Avant quattro ..AFN..
Była : B3 Limo ..SF..
Była : B5 TDi Avant ..AFN..
Była : B5 TDi Limo ..AFN..
Była : B4 TDi Avant ..1Z..


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: