.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 20.kwi.2024 03:09:09

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [A3 8L 1.9TDI ASV] Ubytki płynu chłodniczego
PostNapisane: 07.sie.2013 09:38:43 
Użytkownik

Dołączył(a): 29.maja.2007 10:54:53
Posty: 138
Lokalizacja: Gdańsk
Witam!
Wymieniany miałem rozrząd pod koniec ubiegłego roku i od tamtego czasu zacząłem zauważać spore ubytki płynu chłodniczego. Przedtem jeśli takowe były, to nie zauważałem. Teraz ubytki są minimalne, gdy jeżdżę po mieście, natomiast ostatnio jadąc autostradą zatrzymywałem się 2 razy - tak powiedzmy co 50km - akurat było to spowodowane niemowlakiem na pokładzie a nie problemem z autem, ale jednak po takim zatrzymaniu podczas odpalania auta zapalała mi się kontrolka temperatury płynu chłodniczego. Oczywiście w zbiorniku wyrównawczym pustka - dolewałem w obu przypadkach tak 0,5 do 1l mieszanki płynu i wody (akurat niestety mineralki, bo taką miałem pod ręką). Auto już wcześniej dawałem do sprawdzenia wycieków w ASO, gdzie był robiony rozrząd - głownie po to by sprawdzili czy z pompą (była też wymianiana, wstawiona regenerowana) jest wszystko ok wycieków nie stwierdzono. Płyn w zbiorniku wygląda na czysty, oleju nie przybywa, a raczej ubywa nadal tyle samo co przed wymianą rozrządu i początkami ubywania płynu (ok. 0,5-1l na 10tys.km, przy czym trochę ucieka odmą lub przez uszczelkę pokrywy zaworów, bo tamte okolice są zabrudzone).
Auto jest nadal dynamiczne, pali bez problemu, obroty nie falują, bąblowania w zbiorniku nie zauważyłem, gdy zimny silnik raczej ciśnienie w zbiorniku minimalne, przy ciepłym trochę się nasyczało i 1/4zbiornika płynu potrafiła się wypełnić po otworzeniu, białego dymu też sobie nie przypominam zbytnio - może raz widziałem w lusterku. W Tune-up (warsztat w Gdańsku) mechanik stwierdził, że wąż jest trochę twardy, co wskazywałoby na uszczelkę pod głowicą.
W związku z powyższą sytuacją mam parę pytań:
1) Czy ubytki płynu chłodniczego mogą być związane z wymianą rozrządu i być może ktoś coś przy tej akcji spierniczył?
2) Czy może to być problem uszczelki pod głowicą? Czy ubytki 0,5-1l płynu na 50km przy jeździe 130-140km/h nie byłyby zbyt duże jak na uszczelkę? A może bardziej by pasował wyciek przez jakiś inny element, który może puszczać przy mocniejszym ciśnięciu/grzaniu auta (termostat, jakiś czujnik, chłodnica)?
3) Czy możliwe, że ewentualne wycieki mogą być niewidoczne? Ja pod autem nic nie zauważyłem w garażu, w ASO też nic nie dojrzeli - ale jak oni coś spieprzyli przy rozrządzie np. uszczelka przy pompie, to pewien nie jestem ich umiejętności.
4) Czy przebieg w aucie 160tys.km (1.9TDI ASV) to już taki adekwatny do problemu z uszczelką pod głowicą?
5) Czy 1200 netto za wymianę uszczelki ze szpilkami i planowanie głowicy to rozsądna cena?
6) W jakim czasie warsztat powinien ogarnąć wymianę uszczelki i planowanie głowicy - bo deklarowane 1 dzień na demontaż, 2-3 dni na planowanie w firmie zewnętrznej, 1 dzień na montaż to mi się trochę długo wydaje.
7) Czy powinienem zrobić jakieś płukanie układu, jeśli zastosowałem wodę z butelki ze spożywczaka?

_________________
A3 8L1 LZ9W ASV


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A3 8L 1.9TDI ASV] Ubytki płynu chłodniczego
PostNapisane: 07.sie.2013 18:47:34 
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18.lis.2003 22:48:52
Posty: 6184
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: V70
Ja Ci może powiem tak, że jak miałem AFN-a to znikał mi płyn. Nie było żadnych właściwie oznak gdzie go gubię, jedyne co to w zbiorniczku wyrównawczym z czasem na powierzchni płynu zaczął się robić czarny "nalot" jak by ktoś popieprzył. Gubienie odbywało się głównie na szybszych trasach. Wreszcie kiedyś na autostradzie temperatura wzrosła, a za autem ukazała się mgiełka płynu. Gdy auto przestygło normalnie mogłem dojechać do domu. Z miejsca zrobiłem uszczelkę i oczywiście pomogło na ubytki płynu.

_________________
było: B2 coupe, B3, B4, B5, C3 i 2x C4, S3 8L


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A3 8L 1.9TDI ASV] Ubytki płynu chłodniczego
PostNapisane: 30.sie.2013 15:30:08 
Użytkownik

Dołączył(a): 29.maja.2007 10:54:53
Posty: 138
Lokalizacja: Gdańsk
No i ostatnio miałem sytuację, że w trakcie jazdy po autostradzie, gdy przez chwilę miałem prędkość 160-180 wywaliło płyn - zapaliła się kontrolka, a wskazówka temperatury momentalnie poszła do 120, a do środka doleciał słodki zapach. Zatrzymałem się w miarę szybko (temperatura spadła do 115), odczekałem z 3 minuty by ostudzić turbo i zgasiłem auto - temperatura wróciła płynnie do 90, pod autem mokro - płyn wyrzucony przez korek zbiorniczka wyrównawczego (ok 1-1,5L), wiatrak się kręcił i chłodził.
A1) Czy mogło się stać coś poważnego z silnikiem przy dojściu temperatury do tych 120 stopni?
A2) Czy poza uszczelką pod głowicą jest jeszcze jakaś inna opcja, że wyrzuciło płyn przez korek zbiorniczka wyrównawczego?
A3) Czy jeszcze coś sprawdzić przed wymianą uszczelki pod głowicą? (z mechanikiem jestem umówiony dopiero na przyszły tydzień)
A4) Co jeszcze wymienić/na co zwrócić uwagę przy okazji wymiany uszczelki?
A5) Dlaczego kontrolka płynu chłodzącego zapala mi się dopiero, gdy zwalniam, żeby się zatrzymać lub krótko po uruchomieniu silnika a nigdy (prawie nigdy, bo raz się zdarzyło) w trakcie jazdy?

Tak po 20tu minutach stania, gdy auto trochę przestygło zaczałem dolewać płynu i wody demineralizowanej. Po pewnym czasie ruszyłem i dojechałem brakujące 20 km. Gdy wracałem kolejnego dnia do domu, to zatrzymywałem się 2 razy (tak co ok. 100km) by uzupełnić braki - dolewałem tak 300-400ml płynu. Braki pojawiły się na autostradzie choć jechałem tak do 120km/h, wcześniej na drodze krajowej, gdy jechałem tak do 100km/h i się zatrzymałem po ok.60km płynu nie ubyło.
---
Jeżeli by kogoś w przyszłości to interesowało, to pomogła wymiana uszczelki pod głowicą.

_________________
A3 8L1 LZ9W ASV


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: