.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 05.maja.2024 00:31:49

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [1.9 TDI AFN '98] koło pasowe tłumik drgan skrętnych wału
PostNapisane: 10.sty.2007 09:30:15 
Użytkownik

Dołączył(a): 09.sty.2007 12:57:02
Posty: 2
Lokalizacja: Krakow
Mam nadzieje ze to jest odpowiednie miejsce na to pytanie. Jestem jeszcze zielony na tym forum.
Jakim momentem mają być przykręcone (cztery) śruby koła pasowego (na wale korbowym silnika) i jak je zabezpieczyć przed odkręcaniem. Dwa dni szukałem po sieci i na forum (może szukać nie umiem). Mam pewne obawy że moment jaki jest podany w książce :
Audi A4 i A4 Avant - Sam naprawiam samochód "
Hans-Rüdiger Etzold
nie jest prawidłowy,
podane jest 10Nm a dla śruby M8 w zasadzie powinno być 25 Nm.
Zakręciłem momentem 10Nm i po 200 km straciłem ładowanie aku. wspomaganie domyśliłem się że to pasek. Po prostu śrubki się odkręciły i koło spadło z wału. Na szczęście nic poważnego się nie stało tylko przez godzinę odkręcałem urwaną śrubę :) . Przyznaje że zakręciłem stare śruby i nie użyłem niczego co by je zabezpieczyło przed odkręceniem.
Jeśli chodzi o te środki pomocnicze do gwintów to jaki konkretnie powinien tam być np. z LOCTITE lub innej firmy?

już wiem
w zasadzie nie jest potrzebny taki środek a jak już to np. loctite 243. (dodane 13-01-07) lub Forch K118 - niebieski

w zasadzie to w ww. książce jest błąd bo dla:

1,9 115 KM "...Dokręcić nowe śruby momentem 10 Nm i obrócić dalej sztywnym kluczem o 90 stopni."

a

1.9 90 i 110 KM "...Dokręcić śruby momentem 10 Nm."

a są to z tego co mi wiadomo bardzo podobne silniki a przynajmniej to koło pasowe i wał są takie same.

No i bardzo ważne zawsze nowe śruby bo po takim traktowaniu są one osłabione – do nabycia w dobrych sklepach muzycznych ;) a taj serio to tylko w ASO i kosztuje ok. 2PLN szt. Mam nadzieję że komuś to pomoże.

Jeżeli się mylę proszę o sprostowanie.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: