.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 07.maja.2024 09:59:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [A4 B5 APR 99r.] Problem z hamowaniem
PostNapisane: 30.sty.2013 19:26:29 
Użytkownik

Dołączył(a): 30.sty.2013 18:37:25
Posty: 9
Witam!

Dziś w moim audi pojawił się problem z hamulcami. Dzieje się to przy pierwszych kilku naciśnięciach pedału od momentu odpalenia. Oczywiście wydaje mi się normalne, że potrzebne jest wciśnięcie hamulca, aby go podpompować i później powinno wszystko się ułożyć i działać jak należy. Dziś jednak efekt znacząco się nasilił. Zjeżdżając z niewielkiej górki mało bym nie szturchnął poprzedzającego mnie gościa w nowiutkim A6. Prędkość nie większa niż 20 km/h, a efekt hamowania praktycznie zerowy, ponadto lewa strona minimalnie bardziej, prawa słabiej. Dosyć cieplutko mi się zrobiło, bo nigdy nie miałem takiej przygody. No ale cóż, sytuacja opanowana, jadę dalej, kilka razy przyhamowałem, hamulce się wyostrzyły, wydawało się ok. Sytuacja powtórzyła się, gdy hamulca nie używałem przez pewną odległość na autostradzie, samochód rozgrzany, ja mu nogą na hamulec a on dalej jedzie i jeszcze go ściąga. Podobnie jak wcześniej, kilkukrotne naciśnięcie poprawiło sprawę, jednak trochę niebezpiecznie jest dalej tak jeździć. Przeżywałem lekki stres przed każdą koniecznością hamowania.
Panowie podpowiedzcie gdzie szukać przyczyny tego zjawiska?

P.S. Z własnej wiedzy wykluczam raczej wodę w serwie po pierwsze dlatego, że temperatura dziś ok. 5 st. na plusie, a w mrozy nic takiego się nie działo, a po drugie wsadziłem łapę by sprawdzić czy stoi pod serwem woda, ale sucho, odpływy drożne.

Na sam koniec, na parkingu pod domem, próbowałem przy nie wielkiej prędkości gwałtownie wciskać hamulec. Nie było natychmiastowego targnięcia, lecz po ułamku sekundy dopiero koła blokowały się, lecz wyjątkowo tępo. To nie jest to co powinno być. Czy możliwe jest, że coś się pozapiekało, czy przyczyny szukać bardziej we wspomaganiu??


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 APR 99r.] Problem z hamowaniem
PostNapisane: 30.sty.2013 20:23:05 
Użytkownik

Dołączył(a): 26.kwi.2012 17:19:50
Posty: 144
Auto: A6 c5
A może masz po prostu gdzięś pęknięty przewód hamulcowy i Ci się zapowietrza. Ja bym najpierw sprawdził czy nie ma gdzieś wycieku.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 APR 99r.] Problem z hamowaniem
PostNapisane: 30.sty.2013 21:11:24 
Użytkownik

Dołączył(a): 30.sty.2013 18:37:25
Posty: 9
Kurcze, no nie pomyślałem. Musze sprawdzić, ale kiedyś miałem pęknięty przewód i pierwsze co to zaświeciła się kontrolka, że za mało płynu hamulcowego. Poza tym nie wywierało to aż takiego wpływu na efekt hamowania. Oczywiście sprawdzę to jak najszybciej. Dzięki za podpowiedź.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 APR 99r.] Problem z hamowaniem
PostNapisane: 30.sty.2013 22:08:00 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29.kwi.2010 16:48:09
Posty: 625
Auto: A8 D3 '08
Możliwe, że pompka hamulcowa puszcza cisnienie. Podam Ci na moim przykładzie:
Jadę sobie jadę hamulce ok, wszystko działa, nagle wciskam hamulec, pedał w podłogę hamowanie zerowe, a ściąga w lewo stronę. Zregenerowałem pompkę i heble żyletki.

_________________
VW Corrado 2.0 16v 9a '94 2016-20--
Audi Coupe 2.8 v6 AHH '96 2019-20--
VW T5 1.9 TDi AXC '05 2020-20--
Audi A3 8P 2.0 TDI BMM '06 2017-20--


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 APR 99r.] Problem z hamowaniem
PostNapisane: 31.sty.2013 13:08:57 
Użytkownik

Dołączył(a): 30.sty.2013 18:37:25
Posty: 9
Dziś natomiast wszystko powróciło do normy. Po przejażdżce nie mam się do czego przyczepić. Od pierwszego wciśnięcia hamulca nie było żadnych niepokojących objawów, jakby wczorajsze problemy wogóle nie miały miejsca. Już się tak zastanawiam, czy to aby nie było spowodowane przyrdzewieniem tarcz hamulcowych? Przed wczorajszą jazdą samochód stał przez 2 dni na dworze, gdzie padał deszcz, topił się śnieg i lód. Może po prostu tarcze i klocki wymagały mocniejszego przytarcia?

ignac112 napisał(a):
Możliwe, że pompka hamulcowa puszcza cisnienie. Podam Ci na moim przykładzie:
Jadę sobie jadę hamulce ok, wszystko działa, nagle wciskam hamulec, pedał w podłogę hamowanie zerowe, a ściąga w lewo stronę. Zregenerowałem pompkę i heble żyletki.


Pompka wymieniona była razem z serwem, z podejrzeniem uszkodzenia membrany w serwie pół roku temu. Przyczyną usterki było jednak coś innego. Hamulce działają tak samo jak na starym serwie z pompką, co wydaje się wykluczać uszkodzenie pompki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 APR 99r.] Problem z hamowaniem
PostNapisane: 31.sty.2013 13:50:09 
Użytkownik

Dołączył(a): 30.paź.2011 10:26:35
Posty: 11
Może jest nieszczelny układ i ściąga wode do płynu

_________________
Stare Solidne POLSKIE TELEFONY T4/RWT /wyprzedaż kolekcji/. Więcej w linku: http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=4319457


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 APR 99r.] Problem z hamowaniem
PostNapisane: 31.sty.2013 13:59:02 
Użytkownik

Dołączył(a): 30.sty.2013 18:37:25
Posty: 9
ITommyI napisał(a):
Może jest nieszczelny układ i ściąga wode do płynu


W którym miejscu może się tam dostawać woda? Wydaje mi się, że gdyby układ był nieszczelny, to płyn wydostawałby się na zewnątrz, a nie woda do środka. Stan płynu hamulcowego w normie. Wokół pompy i zbiorniczka z płynem wszystko suche.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 APR 99r.] Problem z hamowaniem
PostNapisane: 31.sty.2013 14:04:55 
Użytkownik

Dołączył(a): 30.paź.2011 10:26:35
Posty: 11
A wcześniej miałeś taki problem z hamulcami?

_________________
Stare Solidne POLSKIE TELEFONY T4/RWT /wyprzedaż kolekcji/. Więcej w linku: http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=4319457


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 APR 99r.] Problem z hamowaniem
PostNapisane: 31.sty.2013 14:21:20 
Użytkownik

Dołączył(a): 30.sty.2013 18:37:25
Posty: 9
Z tymi hamulcami od zawsze było coś nie tak. W rodzinie mamy drugą A4, starszą bez ESP i tam hamulce są troszkę lepsze. Stwierdziłem jednak, że to kwestia przyzwyczajenia. Przyczyną wcześniejszego problemu z serwem było podciśnienie. Uszkodzony był ezektor, trzymający ciśnienie w układzie. Po jego wymianie wiele rzeczy powróciło do normy np. pedał hamulca, który od razu po zgaszeniu silnika twardniał i podnosił się do góry.

Jednak nigdy wcześniej nie zdarzyło się aż w takim stopniu, by po wciśnięciu hamulca samochód dalej jechał, nie wiele robiąc sobie z tego, że ja z całych sił zapieram się o pedał. Tak jak opisywałem wcześniej, wczoraj zdarzyło się to 2 razy, dziś nic takiego się nie przydarzyło.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 APR 99r.] Problem z hamowaniem
PostNapisane: 31.sty.2013 14:29:46 
Użytkownik

Dołączył(a): 30.paź.2011 10:26:35
Posty: 11
Być może płyn zbiera gdzieś wodę z zewnątrz.Albo najzwyczajniej masz zapowietrzony układ. Zaczałbym od wymiany płynu.

_________________
Stare Solidne POLSKIE TELEFONY T4/RWT /wyprzedaż kolekcji/. Więcej w linku: http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=4319457


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 APR 99r.] Problem z hamowaniem
PostNapisane: 01.lut.2013 12:44:59 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29.kwi.2010 16:48:09
Posty: 625
Auto: A8 D3 '08
Wróć... A przez przypadek nie ma takiego efektu jakby pracował ABS? Wciskasz pedał, ma minimalny skok, abs chodzi, ale nie hamuje?

_________________
VW Corrado 2.0 16v 9a '94 2016-20--
Audi Coupe 2.8 v6 AHH '96 2019-20--
VW T5 1.9 TDi AXC '05 2020-20--
Audi A3 8P 2.0 TDI BMM '06 2017-20--


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 APR 99r.] Problem z hamowaniem
PostNapisane: 01.lut.2013 21:27:13 
Użytkownik

Dołączył(a): 30.sty.2013 18:37:25
Posty: 9
Panowie byłem dzisiaj u mechaniora w Katowicach, przejrzeli cały układ, znaleźli jedynie lekką nieszczelność na gumowym łączniku elastycznym w tylnym, prawym kole. Podobno jest zapocone zaraz przy zacisku. Twierdzą, iż może się w tym miejscu zapowietrzyć i dlatego były takie objawy. Jestem troszkę sceptycznie nastawiony do ich diagnozy, ale przewód wymienię jak sprowadzą część. Bardziej podejrzewałem przybrudzone zaciski, które mogły się przycinać. Panowie sprawdzili to, lecz wykluczyli tę opcje. Ponadto przypomniało mi się, iż pierwszą przygodę z hamulcami miałem parę miesięcy temu, podczas niewielkiej stłuczki, gdy zostałem właśnie uderzony w tylny prawy błotnik ponad kołem. Bezpośrednio po uderzeniu nacisnąłem hamulec by się zatrzymać, a samochód jechał dalej. Wszystko po chwili powróciło do normy. Więc może faktycznie to wina tej stłuczki, przewód mógł się delikatnie uszkodzić, a układ się zapowietrza??


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [A4 B5 APR 99r.] Problem z hamowaniem
PostNapisane: 02.lut.2013 10:37:01 
Użytkownik

Dołączył(a): 30.paź.2011 10:26:35
Posty: 11
Układ zapowietrza się a płyn ściąga wilgoć. Pozostaje wymienić i sprawdzic efekty

_________________
Stare Solidne POLSKIE TELEFONY T4/RWT /wyprzedaż kolekcji/. Więcej w linku: http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=4319457


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: