.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 16.cze.2024 13:46:30

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: D.I.Y Montaż CB radia w desce :) DLA NIEPALĄCYCH :):
PostNapisane: 31.paź.2010 10:21:53 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31.mar.2010 08:50:59
Posty: 264
Lokalizacja: Żory , Sari, Sohrau
Witam
Wczorajszy poranek przywitał nas ładną pogodą, pomyslałem, że pogrzebię w mojej setce. :):


Jako, ze denerwowało mnie kopanie kolanami po cb radiu , gdy było pod kierownicą, postanowiłem zająć się tym problemem. Zapewne każde cb radio posiada z tyłu wyjście na 5 Wattowy głośnik zewnętrzny. Toteż postanowiłem wykorzystać ten fakt.

Co nam będzie potrzebne:
- różnej maści śrubokręty , klucze nasadkowe itp :D
- około 1,5 metra dwu-żyłowego przewodu audio.
- głośniczek 5W bodaj 4Ω "ohm"
- wtyczka "mały Jack"
- lutownica
- brzeszczot

Jeszcze w domu / garażu, lutujemy sobie przewód do głośniczka, oraz do wtyczki.
Podpinamy to do radia i sprawdzamy, czy działa. Jeśli działa, przechodzimy do następnego punktu :)
---------
W samochodzie, demontujemy "centrum zarządzania i dowodzenia szyberdachem, oraz podświetleniem wnętrza" :D :D :D czyli, wypinamy z podsufitki plastikową konsolę z przełącznikiem szyberdachu oraz światełkiem.

Najpierw wkładamy tam wtyczkę i przeciągamy ją na podsufitce do przodu, aby wyszła nam przy szybie, przeciągamy cały przwód i wkładamy głośniczek na odpowiednie miejsce:
Obrazek

następnie zamykamy klapeczkę i głośnik siedzi na swoim miejscu. Nic nie charczy, nic nie buczy.

kabel prowadzimy pomiędzy dachem, a podsufitką, wpychamy go od strony szyby , na zdjęciu mniejwięcej pokazane jak przebiega kabel :
Obrazek
Kabel można bardzo łatwo schować za elementy wykończeniowe i absolutnie go nie widać :): Przy samej granicy w której łączy się wykonczeniówka szyby z deską, kabelek, prowadzimy pionowo w dół chowając go za deską , czyli patrząc od strony bezpieczników :
Obrazek
ps. foto zaciagnięte z netu. :)

W dalszej kolejności demontujemy sobie półeczkę pod kierownicą bodaj 5 śrub , i przeciągamy kabel od głośnika, oraz kabel od anteny CB.
----------
Dlaczego temat mówi o dla niepalących ?? Ponieważ trzeba zlikwidować popielniczkę :)

Przechodzimy do konsoli centralnej.
Demontujemy popielniczkę :)
Za pomocą duzego płaskiego śrubokręta ściągamy pokrętła nawiewu (Nie wiem jak się to ma przy climatroniku, nie znam sposobu jego montażu.)

Gdy już zdjęliśmy pokrętła, naszym oczom ukazują się 2 wkręty na krzyżak.
odkręcamy je i zdejmujemy panel nawiewu , następnie małą grzechotką z nasadką bodajże "8" wykręcamy 2 śruby które trzymają popielniczkę.
Wypinamy podświetlenie popielniczki, a ją sama chowamy w bezpiecznym miejscu, gdyż nie będzie nam potrzebna :)
-------------

Kolejnym krokiem jest zasilanie cb radia, jako, że nie lubię zbędnych kabli, toteż zasilanie radia rozwiązałem w taki sposób :
Minus, czyli masę wziąłem sobie z zapalniczki, a plus po stacyjce z panelu sterowania lusterkami.(Nie chciałem stałego 12+ , gdyż zdarzało mi się zapomnieć wyłączyć CB radio :):, skutek wiadomy :) )

Gdy popielniczka jest usunięta, zerkając w głąb mamy otwór który trzeba będzie powiększyć do szerokości naszego radyjka, do tego posłuży nam brzeszczot i odrobina umiejętności manualnych. UWAGA na kable które przebiegają wewnątrz !

Obrazek

tym otworem wkładamy w głąb kable zasilania CB , i kierujemy je w górę, przeciągamy za panelem sterowania nawiewem, i przeciągamy do wnęki od radia, następnie rozdzielamy obie żyły i masa(-) idzie w prawo do zapalniczki, a Plus(+) idzie w lewo do sterowania lusterkami.
Aby podłączyć kable, wystarczy odkręcić śruby trzymające zapalniczkę i sterowanie lusterek. wysuwamy je ze swoich miejsc i wpinamy się kablami tam gdzie potrzeba.

Wsuwamy zapalniczkę, oraz sterowanie lusterek z powrotem na swoje miejsca, przykręcamy je śrubami i wsuwamy radio na swoje miejsce, sprawdzamy , czy mamy napięcie po kluczyku, jesli wszystko gra , to nakładamy obudowę sterowania nawiewami, przykręcamy dwiema srubkami i nakładamy pokrętła.

Otworem którym przeciagalismy zasilanie, teraz wyciągamy przewód z CB, oraz kabel od głośniczka i wpinamy sie w radio :

Obrazek

wsuwamy radio na swoje miejsce i gotowe :)

Całość wygląda tak:
Obrazek :):

_________________
Audi 100 C4, 2.0, PB + LPG - BYŁO
Mazda 323c BA, 1.3, 74 KM PB - BYŁO
Vw Golf III 1.9 GTD 75 KM - BYŁO
Opel Astra G Kombi 2.0 DTL 82 KM - BYŁO
BMW e39 520i 150 KM - BYŁO
Rover 75 2.6 V6 177 KM - JEST


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: