.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 18.kwi.2024 01:22:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [C5 A6 ALL] Zainstalowałem navi RNS-E - kilka pytań
PostNapisane: 14.lis.2007 11:06:40 
Użytkownik

Dołączył(a): 07.cze.2007 13:45:13
Posty: 49
Witam,
sprawiłem sobie RNS-E do mojej A6 w miejsce Symphony II.
Oto kilka spostrzeżeń:

- przede wszystkim dźwięk! - niebo i ziemia w porównaniu z S II. Uważam, źe podłączenie Symphony II do instalacji BOSE powinno być karalne ;-). RNS-E jest tutaj znacznie lepsze

- nie miałem żadnych perturbacji związanych z podłączeniem - podłączyłem przejściówkę, antenę i gada - nawet na FIS-e widać wskazania

- czytnik kart SD - rewelacja, chociaż piszą w instrukcji o kartach do 256MB, to moja czyta bez problemu karty 1GB. MP3 w katalogach i tagi ID3 działają i widzę tytuł utworu na FISie ;-)

- po podłączeniu GPS nie ruszył od razu... kombinowaliśmy z godzinę o co chodzi w końcu odpuściłem bo musiałem wyjechać do domu. Strzałka po prostu odświeżała się raz na 5 min. Okazało się jednak, że po wyjeździe na trasę wszystko ruszyło i mogłem wracać do domu na Navi ;-)

- antena jest zainstalowana w rogu na podszybiu, ale chyba kupię oryginalnego rekina i pociągnę kabel.

- nie ustawiałem nic VAGiem !

==============
A teraz pytania:

- Mimo że nawigacja działa, to jednak mam wątpliwości czy tempo odświeżania pozycji jest prawidłowe (tak 1 raz na 1-2 s). Nie wiem, czy jest prawidłowo podawany sygnał prędkości po CAN-ach

- drugi problem być może powiązany z pierwszym, to to że nie działa sciszanie oraz rozgłaszanie radia podczas wzrostu i spadku prędkości (GALA w ustawieniach dźwięku jest ustawiona na 'level 5').

- czy wskazania nawigacji powinny być widoczne na FIS-ie w przypadku RNS-e ? U mnie nie ma żadnych...

- czy warto podłączyć i w jak działa oryginalny telefon (taki pod przyciskiem TEL), czy moduł działa poprzez bluetooth, czy ma swoją kartę SIM i własną ksiąźkę telefoniczną ?

- czy ktoś ma jakieś wieści na temat wprowadzenia w Polsce TMC ?

- czy ktoś ma jakieś doświadczenie w podłącznaniu iPoda classic do RNS-E (chodzi mi nie tyle o muzykę, co o filmy), czy moźna jakoś sterować iPodem z poziomu RNS-E?

-Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14.lis.2007 11:23:06 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
Dużo masz pytań a ja mało czasu, więc:

1. Są ori przejściówki dla Ipodów - drogie.
2. Max. karta SD dla RNS-E to 2GB.
3. Podłącz sygnał prędkości do Navi to będziesz miał częstsze odświeżanie, dobrze też podłączyć sygnał biegu wstecznego.
4. Książka telefoniczna ładuje się przez bluetooth z Twojego telefonu, ale same urządzenia się drogie więc ja na razie tego nie robiłem.
5. Navi wyświetla ikonę strzałki i niezbędne informacje na FISie - IMHO wymaga kodowania, lub źle podłączyłeś CAN (ale to raczej nie ma tutaj miejsca).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14.lis.2007 11:32:27 
Użytkownik

Dołączył(a): 07.cze.2007 13:45:13
Posty: 49
GrzesB napisał(a):
Dużo masz pytań a ja mało czasu, więc:

1. Są ori przejściówki dla Ipodów - drogie.
2. Max. karta SD dla RNS-E to 2GB.
3. Podłącz sygnał prędkości do Navi to będziesz miał częstsze odświeżanie, dobrze też podłączyć sygnał biegu wstecznego.
4. Książka telefoniczna ładuje się przez bluetooth z Twojego telefonu, ale same urządzenia się drogie więc ja na razie tego nie robiłem.
5. Navi wyświetla ikonę strzałki i niezbędne informacje na FISie - IMHO wymaga kodowania, lub źle podłączyłeś CAN (ale to raczej nie ma tutaj miejsca).


ad. 3 Sygnał prędkości kabelkiem od licznika - wg. standardowego opisu ?

ad. 4 Narazie mam Nokia CK-15W więc chyba sobie odpuszczę ;-)

ad. 5 CAN-y są dobrze podłączone, bo reaguje na zapalenie świateł i zczytuje sygnał zegara z licznika. A wiesz może które rejestry jak ustawić dla tej RNS-E ?
-Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14.lis.2007 11:41:00 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
Sygnał prędkości (GALA) idzie kabelkiem - ale skad to już nie wiem bo u mnie był wyprowadzony do starej Navi DX. Kodowanie licznika by się przydało, ale nie pamiętam co trzeba zmienić - napewno trzeba by poszperać w necie (na niemieckich stronach jest opis po angielsku), a link do tych stron znajdziesz pewnie na forum w wątku "Kodowanie sterowników"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14.lis.2007 23:47:08 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13.paź.2005 14:49:16
Posty: 225
Lokalizacja: Grodzisk Maz. / Brzozowa
A ja tak jeszcze w temacie RNS-E, co to potrafi?
- Dźwięk już wiem, lepszy niż symphony, to mnie cieszy.
- A co z TV? Czy ma wbudowany tuner? Jak nie, to czy trzeba kupić ori?
- DVD. Czy to tylko czytnik navi, czy jest szansa na oglądanie filmów?
- Gdzie ją tanio kupić? :-)
- Czy są jakieś wersje, np. do BOSE lub bez BOSE.

_________________
Były: A8 '96 4.2 Quattro
Allroad '02 2.7T
Jest: A8L '04 4.2 benza - jedyny słuszny silnik :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15.lis.2007 07:43:33 
Użytkownik

Dołączył(a): 07.cze.2007 13:45:13
Posty: 49
D-Bomb Jaro napisał(a):
A ja tak jeszcze w temacie RNS-E, co to potrafi?
- Dźwięk już wiem, lepszy niż symphony, to mnie cieszy.
- A co z TV? Czy ma wbudowany tuner? Jak nie, to czy trzeba kupić ori?
- DVD. Czy to tylko czytnik navi, czy jest szansa na oglądanie filmów?
- Gdzie ją tanio kupić? :-)
- Czy są jakieś wersje, np. do BOSE lub bez BOSE.


- tuner TV to osobna bajka... RNS-E ma tylko wejście RGB, więc musisz mieć nie tylko tuner ale tzw. "multimedia interface" (ok 450 zł) - jest to konwerter sygnału video na RGB

- z napędu DVD w RNS-E nie da się oglądać filmów, bo RNS-E nie jest odtwarzaczem. Powiem szczerze - nie wiem jeszcze jak połączyć nie oryginalny tuner TV i odtwarzacz DVD, żeby nie przełączać zewnętrznie źródła sygnału

- gdzie tanio kupić ...hmm.. ja kupiłem przez Allegro. Ale do A6 bardzo rzadko występują..

- wersje dotyczą raczej wyłącznie modelu auta, ale nie jestem autorytetem w tym zakresie ;-). Poza tym płyty z mapami potrafią upgradować oprogramowanie RNS-E.

-bobie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15.lis.2007 08:03:16 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
RGB - tutaj masz rację, ale gdyby tak było to adapter robiłoby się za 100 zł a nie 450 :) Tutaj dochodzi jeszcze kwestia wysyłania sygnału po CANie do Navi - musi dostawać sygnał, że TV jest obecne (chyba co 100ms jak dobrze pamiętam) i tutaj jest pies pogrzebany. Co do reszty to nie będę opisywał bo wszystko w tym temacie już powstało na forum.


P.S.
Tanio takiego sprzętu jak RNS-E nie kupisz, a jak chcesz z tunerem TV to normalna cena oscyluje w okolicy 4000.

P.S. Nie ori tuner + DVD da sie pewnie łatwo podłączyć, większość TV tunerków ma wejście AV :) IMHO tylko ori można zakładać.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15.lis.2007 08:58:51 
Użytkownik

Dołączył(a): 07.cze.2007 13:45:13
Posty: 49
GrzesB napisał(a):
RGB - tutaj masz rację, ale gdyby tak było to adapter robiłoby się za 100 zł a nie 450 :) Tutaj dochodzi jeszcze kwestia wysyłania sygnału po CANie do Navi - musi dostawać sygnał, że TV jest obecne (chyba co 100ms jak dobrze pamiętam) i tutaj jest pies pogrzebany. Co do reszty to nie będę opisywał bo wszystko w tym temacie już powstało na forum.


P.S.
Tanio takiego sprzętu jak RNS-E nie kupisz, a jak chcesz z tunerem TV to normalna cena oscyluje w okolicy 4000.

P.S. Nie ori tuner + DVD da sie pewnie łatwo podłączyć, większość TV tunerków ma wejście AV :) IMHO tylko ori można zakładać.


A czy znasz rozwiązania (podobno już są), gdzie dokładany odtwarzacz DVD jest sterowany z poziomu RNS-E ?
-bobie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15.lis.2007 19:50:19 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
bobie napisał(a):
GrzesB napisał(a):
RGB - tutaj masz rację, ale gdyby tak było to adapter robiłoby się za 100 zł a nie 450 :) Tutaj dochodzi jeszcze kwestia wysyłania sygnału po CANie do Navi - musi dostawać sygnał, że TV jest obecne (chyba co 100ms jak dobrze pamiętam) i tutaj jest pies pogrzebany. Co do reszty to nie będę opisywał bo wszystko w tym temacie już powstało na forum.


P.S.
Tanio takiego sprzętu jak RNS-E nie kupisz, a jak chcesz z tunerem TV to normalna cena oscyluje w okolicy 4000.

P.S. Nie ori tuner + DVD da sie pewnie łatwo podłączyć, większość TV tunerków ma wejście AV :) IMHO tylko ori można zakładać.


A czy znasz rozwiązania (podobno już są), gdzie dokładany odtwarzacz DVD jest sterowany z poziomu RNS-E ?
-bobie


Jest takie rozwiązanie, są i na allegro i u Kobra7. Sterowanie odbywa się po CANie. (ale wtedy nie możesz już podłączyć fabrycznego TV). IMHO sterowanie pilotem DVD jest wygodne (mało się go tak naprawdę używa) ale TV IMHO powinno być już sterowane z RNS-E (często zmienia się programy :peace: ).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15.lis.2007 21:37:28 
Użytkownik

Dołączył(a): 07.cze.2007 13:45:13
Posty: 49
GrzesB napisał(a):
bobie napisał(a):
GrzesB napisał(a):
RGB - tutaj masz rację, ale gdyby tak było to adapter robiłoby się za 100 zł a nie 450 :) Tutaj dochodzi jeszcze kwestia wysyłania sygnału po CANie do Navi - musi dostawać sygnał, że TV jest obecne (chyba co 100ms jak dobrze pamiętam) i tutaj jest pies pogrzebany. Co do reszty to nie będę opisywał bo wszystko w tym temacie już powstało na forum.


P.S.
Tanio takiego sprzętu jak RNS-E nie kupisz, a jak chcesz z tunerem TV to normalna cena oscyluje w okolicy 4000.

P.S. Nie ori tuner + DVD da sie pewnie łatwo podłączyć, większość TV tunerków ma wejście AV :) IMHO tylko ori można zakładać.


A czy znasz rozwiązania (podobno już są), gdzie dokładany odtwarzacz DVD jest sterowany z poziomu RNS-E ?
-bobie


Jest takie rozwiązanie, są i na allegro i u Kobra7. Sterowanie odbywa się po CANie. (ale wtedy nie możesz już podłączyć fabrycznego TV). IMHO sterowanie pilotem DVD jest wygodne (mało się go tak naprawdę używa) ale TV IMHO powinno być już sterowane z RNS-E (często zmienia się programy :peace: ).


A wiesz moźe czy co jest potrzebne do uruchomienia oryginalnego TV i jak ewentualnie podłączyć do niego DVD ?
-bobie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16.lis.2007 11:52:35 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
Opisywałem to w wątku w którym mówiłem, że założyłem do siebie RNS-E.
1. Kabel Navi-Tuner
2. Kabel do czinczy (wpinany w kostkę kabla Navi-Tuner)
3. Kodowanie Navi
4. DVD :)
5. Anteny, ale to wiadomo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18.lis.2007 00:06:33 
Użytkownik

Dołączył(a): 07.cze.2007 13:45:13
Posty: 49
GrzesB napisał(a):
Opisywałem to w wątku w którym mówiłem, że założyłem do siebie RNS-E.
1. Kabel Navi-Tuner
2. Kabel do czinczy (wpinany w kostkę kabla Navi-Tuner)
3. Kodowanie Navi
4. DVD :)
5. Anteny, ale to wiadomo.

A moźesz przysłać zdjęcie tego tunera i kabla razem z przejściówkami, bo chcę taki zainstalować, ale muszę go najpierw namierzyć (na Allegro ;-))
-bobie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18.lis.2007 14:38:02 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
bobie napisał(a):
GrzesB napisał(a):
Opisywałem to w wątku w którym mówiłem, że założyłem do siebie RNS-E.
1. Kabel Navi-Tuner
2. Kabel do czinczy (wpinany w kostkę kabla Navi-Tuner)
3. Kodowanie Navi
4. DVD :)
5. Anteny, ale to wiadomo.

A moźesz przysłać zdjęcie tego tunera i kabla razem z przejściówkami, bo chcę taki zainstalować, ale muszę go najpierw namierzyć (na Allegro ;-))
-bobie


Nie zdemontuję go z auta by zrobić fotkę. Kabel 120 PLN w naviservice... Tuner TV do RNS-e to taki bez wejścia chinch i z wtyczką na 54piny (o ile dobrze pamiętam). Oba te elementy raczej niedostępne na allegro.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19.lis.2007 18:48:51 
Użytkownik

Dołączył(a): 02.wrz.2007 13:32:27
Posty: 1
Witam wszystkich! od 2 miesiecy jestem szczesliwym posiadaczem Audi Allroad z navi RNSE. Chciałbym zamontowac tuner TV ( nieorginalny bo orginału nigdzie nie znalazłem), DVD i monitory w zagłówkach. Na tylnych bocznych szybach ma wtopione przewody( podobne do ogrzewania w kształcie pochylonej lezacej litery E) z wlutowanymi po dwa przewody.
- czy jest to antena TV? jesli tak to czy moje autko opusciło fabryke z org tunerem?
-jak przeprowadzic kable w oparciu fotela do monitorów?
Z góry dziekuje i prosze o wyrozumiałosc :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19.lis.2007 18:52:04 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
pdlugosz napisał(a):
Witam wszystkich! od 2 miesiecy jestem szczesliwym posiadaczem Audi Allroad z navi RNSE. Chciałbym zamontowac tuner TV ( nieorginalny bo orginału nigdzie nie znalazłem), DVD i monitory w zagłówkach. Na tylnych bocznych szybach ma wtopione przewody( podobne do ogrzewania w kształcie pochylonej lezacej litery E) z wlutowanymi po dwa przewody.
- czy jest to antena TV? jesli tak to czy moje autko opusciło fabryke z org tunerem?
-jak przeprowadzic kable w oparciu fotela do monitorów?
Z góry dziekuje i prosze o wyrozumiałosc :)


Są to anteny radiowo-telewizyjne z tego co udało mi się ustalić. Ich obecność jest rzeczą normalną, TV pewnie nie miałeś. Ori TV są dostępne, ale nie łatwo je znaleźć i cena ok. 1700 pln. Wtedy jednak nie podłączysz zewnętrznych monitorów :( Co do kabli - nie pomogę, bo nie drążyłem tego tematu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19.lis.2007 19:56:15 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13.paź.2005 14:49:16
Posty: 225
Lokalizacja: Grodzisk Maz. / Brzozowa
Jeśli chodzi o monitory w zagłówkach to kable można poprowadzić na 2 sposoby. Są podobno przejściówki, gdzie taką przejściówkę montujesz w skórze w dole zagłówka i górze siedzenia no i puszczach w nich kable albo...
Zdejmujesz zagłówek i dobierasz się do jego szkieletu. Wyjmujesz jeden z dwóch prętów trzymających zagłówek i wymieniasz go na rurkę. I wtedy wkładasz w rurkę kabelki i NIC nie widać (najprawdopodobniej będziesz musiał odciąć wtyczkę od monitora przed włożeniem kabla a później ją przulutować z powrotem). Fotela nie musisz pruć, możesz przeciągnąć kabel za pomocą sztywnego drutu. Dla wygodności odpiąłem tylko dolną część skóry na oparciu siedziska. W ten sposób zrobiłem u siebie w Golfie cabrio :-)

Obrazek

_________________
Były: A8 '96 4.2 Quattro
Allroad '02 2.7T
Jest: A8L '04 4.2 benza - jedyny słuszny silnik :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 26.lis.2007 18:31:15 
Użytkownik

Dołączył(a): 07.cze.2007 13:45:13
Posty: 49
GrzesB napisał(a):
pdlugosz napisał(a):
Witam wszystkich! od 2 miesiecy jestem szczesliwym posiadaczem Audi Allroad z navi RNSE. Chciałbym zamontowac tuner TV ( nieorginalny bo orginału nigdzie nie znalazłem), DVD i monitory w zagłówkach. Na tylnych bocznych szybach ma wtopione przewody( podobne do ogrzewania w kształcie pochylonej lezacej litery E) z wlutowanymi po dwa przewody.
- czy jest to antena TV? jesli tak to czy moje autko opusciło fabryke z org tunerem?
-jak przeprowadzic kable w oparciu fotela do monitorów?
Z góry dziekuje i prosze o wyrozumiałosc :)


Są to anteny radiowo-telewizyjne z tego co udało mi się ustalić. Ich obecność jest rzeczą normalną, TV pewnie nie miałeś. Ori TV są dostępne, ale nie łatwo je znaleźć i cena ok. 1700 pln. Wtedy jednak nie podłączysz zewnętrznych monitorów :( Co do kabli - nie pomogę, bo nie drążyłem tego tematu.


Hej!
kupiłem komplet kabelków z naviservice oraz kompletną dodatkową antenę ;-)
Mam tylk pytanie: czy tuner 4D0 919 146 B będzie pasował do RNS-E ?
Bo według tego kabla to tak, ale jeden gość na Allegro twierdzi, że te tunery nie pasują.
Mam na myśli:
http://www.allegro.pl/item269541401_tun ... alny_.html
albo
http://www.allegro.pl/item272519610_tun ... _stan.html
albo
http://www.allegro.pl/item273371570_tun ... a4_a6.html

-bobie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 26.lis.2007 18:58:39 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
Od tego ostatniego ja kupiłem. Tam jak byk stoi napisane, że z RNS-E nie działa!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 26.lis.2007 19:14:44 
Użytkownik

Dołączył(a): 07.cze.2007 13:45:13
Posty: 49
GrzesB napisał(a):
Od tego ostatniego ja kupiłem. Tam jak byk stoi napisane, że z RNS-E nie działa!


ale pisałeś, że Twój tuner działa ;-) ?
To jak w końcu z tym tunerem ?
Możesz podać jaki masz numer tunera ?
-bobie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 27.lis.2007 08:25:06 
Klubowicz

Dołączył(a): 17.sie.2004 08:34:00
Posty: 7309
Lokalizacja: mazowieckie
bobie napisał(a):
GrzesB napisał(a):
Od tego ostatniego ja kupiłem. Tam jak byk stoi napisane, że z RNS-E nie działa!


ale pisałeś, że Twój tuner działa ;-) ?
To jak w końcu z tym tunerem ?
Możesz podać jaki masz numer tunera ?
-bobie


Jak nie zapomnę to sprawdzę. To, że mój działa to nie znaczy, że to jest ten z aukcji... to chyba proste...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: