.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 19.kwi.2024 17:23:18

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [A6 C5 AFB] Zatarcie kompresora klimatyzacji ?
PostNapisane: 06.sie.2008 07:04:24 
Użytkownik

Dołączył(a): 10.maja.2005 12:56:31
Posty: 22
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Witam

Podczas powrotu z wakacji klimatyzacja przestała działać. Zamiast zimnego powietrza leci normalne jak w trybie econo. Stało się to w dość dziwnych okolicznościach. Mianowicie najpierw przestał mi działać lewy przedni kierunkowskaz. Wyjołem żarówkę , sprawdziłem bezpieczniki i po chwili okazało się że już działa. Ruszyłem więc z parkingu ale .... w tym właśnie momencie okazało się że zimne powietrze już nie leci.

Wczoraj byłem w zakładzie gdzie dokonano mi przeglądu i naopełnienia ubytków oleju i czynnika chłodzącego. Jednak to nic nie pomogło.

Mechanik podniósł więc auto na podnośniku i oglądał sprężarkę. Próbował ręcznie przekręcić to koło na pasku i nie mogąc go ruszyć stwierdził zatarcie się sprężarki.

Czy jest to możliwe ? Skoro nie wydaje ona żadnych niepokojących dźwięków , silnik pracuje normalnie i nie jest jakoś dodatkowo obciążony ?

Pozdrawiam i dzięki za rady.

Oczywiście udam się jutro do innego mechanika by poznać jego opinię.

_________________
A6 C5'98 2,5 TDI AVANT AFB - Tiptronic
B4'94 2.0


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06.sie.2008 10:03:46 
Użytkownik

Dołączył(a): 28.paź.2005 12:36:56
Posty: 1696
Lokalizacja: Zielona Góra 32 w zwi... hehe
Zatarła sie i musisz wymienić. Pamiętaj następnym razem , że pomimo dobrej sprawności klimatyzacji to powinno się raz na dwa lata wymieniać czynnich chłodzący wraz z olejem bo inaczej cząsteczki metaliczne i skroplona para wodna znajdująca się w obiegu doprowadzi do zgonu kompresora. Musisz wymienić też osuszacz i przeczyścić dokładnie cały układ .

_________________
(103KW)chip133 KW 375Nm AEL Tdi avant 6 gear
Q7 4.2 Tdi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06.sie.2008 10:06:40 
Użytkownik

Dołączył(a): 10.maja.2005 12:56:31
Posty: 22
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
No ale skąd wiadomo że się zatarła - kiedy silnik działa wszystko się obraca - mam na myśli napędzanie sprężarki. Ona po prostu się nie włącza - skąd więc wiadomo że się zatarła ?

_________________
A6 C5'98 2,5 TDI AVANT AFB - Tiptronic
B4'94 2.0


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06.sie.2008 10:10:43 
Użytkownik

Dołączył(a): 28.paź.2005 12:36:56
Posty: 1696
Lokalizacja: Zielona Góra 32 w zwi... hehe
Na zgaszonym silniku elektromagnetyczne sprzęgiełko nie działa i ciężko sprawdzić czy się kompresor obraca ręcznie. Na odpalonym można właczyć i wtedy spada napięcie i słychać takie klikanie. Mechanik wie o co chodzi. Nawet jak się całkowicie zaciera kompresor to i tak sprzęgiełko nie pozwoli na uszkodzenie paska.

_________________
(103KW)chip133 KW 375Nm AEL Tdi avant 6 gear
Q7 4.2 Tdi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06.sie.2008 10:12:43 
Użytkownik

Dołączył(a): 28.paź.2005 12:36:56
Posty: 1696
Lokalizacja: Zielona Góra 32 w zwi... hehe
Może masz tylko uszkodzone sprzęgiełko magnetyczne lub mała ilość czynnika nie pozwala na właczenie klimatyzacji. Trzeba podłaczyć stacje do napełniania i sprawdzić co jest grane. Inaczej nic nie wymyślisz.

_________________
(103KW)chip133 KW 375Nm AEL Tdi avant 6 gear
Q7 4.2 Tdi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06.sie.2008 10:23:19 
Użytkownik

Dołączył(a): 10.maja.2005 12:56:31
Posty: 22
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
W tej chwili układ jest już uzupełniony - faktycznie niewiele było środka chłodzącego , co teoretycznie mogło spowodować zatarcie.

A czy to sprzęgiełko jest wymienialne ewentualnie ?

Za godzinkę jadę do innego mechanika - istnieje również możliwość że to jakaś elektryczna sprawa - nie wiem przekaźnik czy coś.

Dziwne to było kiedy zaparkowałem auto i klima działała , a potem po wyjęciu żarówki i kilku bezpieczników ruszam z parkingu i już nie działa.

_________________
A6 C5'98 2,5 TDI AVANT AFB - Tiptronic
B4'94 2.0


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 06.sie.2008 15:08:04 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28.gru.2007 22:16:47
Posty: 124
Lokalizacja: Warszawa
Jary napisał(a):
A czy to sprzęgiełko jest wymienialne ewentualnie ?


Tak..mozna wymienic samo sprzegielko ...najczestszą przyczyna jego awarii jest wytarcie sie gumy ktora jest w środku.ewentualnie mogla ci sie odkrecic osłona tego sprzegielka i wtedy tez nie bedzie działac... u mnie wczoraj tak sie stało-wystarczyło dokrecic srubke:) zeby klima z powrotem zaczela chlodzic...jesli chodzi o cene nowego sprzegielka razem w z kolem pasowym do 1.9 tdi slyszalem ceny od 400-600zl :) a w serwisie nawet 1300zl....
mozna tez kupic zestaw naprawczy za 100zl i przenitowac na nowo :) jednak nie ma gwarancji ze za miesiac sie nie wysypie ...pozdr

_________________
Audi A4 B6 avant 1.9 tdi AWX :) :) :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10.sie.2008 20:50:54 
Użytkownik

Dołączył(a): 09.sty.2006 22:17:31
Posty: 52
Lokalizacja: Poznań
Przerabiałem sprawę zatartej sprężarki zexel w a6 c5 silnik 1.9 jeżeli sprężarka jest sprawna to tarcza sprzęgła powinna dać się kręcić jedną ręką można to łatwo sprawdzić na kanale. U mnie się tak zatarła że zerwało pasek wielorowkowy, nie szło jej ruszyć w żaden sposób, jeśli się okaże że to faktycznie zatarta sprężarka to szykuj z 2000 zł, naprawę trzeba przeprowadzić profesjonalnie, tzn przepłukać układ z opiłków i nie da się tego zrobić maszyną do napełniania jak twierdzą niektórzy naciągacze jest to specjalna maszyna i używa się specjalnego płynu który rozpuszcza opiłki alu w układzie 1l tego płynu ok 50-100 zł z 4l trzeba zużyć więc nie powinna dziwić za to cena ok 600 700 zł ja to robiłem sam ale nie miałem tej maszyny i musiałem wszystko wymontowywać i płukać wszystko osobno, ważne żeby wymienić dyszę rozprężną jest na podszybiu obok wętli do napełniania i filr osuszacz ok 150 zł no i oczywiście nowy olej sprężarki, najlepiej wlać wszystko przed nabiciem klimy właśnie do sprężarki przed złożeniem wszystkiego do kupy należy zaopatrzyć się w butle z azotem i dokładnie przedmuchać cały układ sprężone powietrze odpada ze względu na wilgoć.

pozdrawiam

_________________
[A6,1.9,TDI,AFN]
CEL:bixenony>>naviplus>>pełen_FIS


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: