.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 07.maja.2024 03:57:41

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 19.wrz.2010 10:40:54 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19.sty.2008 12:41:03
Posty: 668
Lokalizacja: TORUN / Burton on Trent UK
Robert daje rade, http://www.tune-up.pl/ Mozesz tez podjechac na morska do SRT Garage (za salonem KIA), mocna ekipa

_________________
A6 1.8T AEB + chip - bylo
A4 B6 AWX SPORT + turbina BRD,hybrydy AL, FMIC, jednomas = 211KM / 430nm - bylo +447858391979
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1087d1b709de70f8.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bc2a4acde0cb1d5a.html
http://www.youtube.com/watch?v=KCsLIKQHcRg
A6 C6 2.0 TFSI BPJ+soft S-line - bylo
A5 8T 3.0 TDI CAPA QUATTRO DPF OFF+SOFT - jest


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19.wrz.2010 12:34:56 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03.paź.2008 14:07:41
Posty: 219
Lokalizacja: wołomin
Auto: A6 C6 CAJA
wowo napisał(a):
Teraz dodatkowo u mnie DV-ką nie steruje zawór N118, tylko jest podpięta bezpośrednio pod kolektor ssący. Strzela tak, że ludki się odwracają :D


Widzę, że Twoją TT-kę robił Rogal, więc pewnie wiedział co robi ;)
Nie wiem, jaką dokładnie funkcję spełnia N118, ale w 2.7BiT w tym celu jest zawór N249. Jeżeli obydwa spełniają tę samą funkcję, to jednak zastanowiłbym się nad rezygnacją z niego. Czemu :?: Pomijając zawór (mówię o 2.7BiT) sztucznie wywołujemy tryb awaryjny (nie mówię o błędach w ECU, tylko o "fizyce zjawiska")- układ jest tak właśnie zaprojektowany, aby w przypadku awarii N249 korzystać bezpośrednio z podciśnienia w kolektorze. DV-ki i Blow-Off'y są dla ochrony turbiny - przyrost ciśnienia i zanik przepływu po zamknięciu przepustnicy wprowadza kompresor turbiny w zakres pracy po niewłaściwej stronie tzw. "surge line" - wpada on w tzw. flatter - bardzo niebezpieczny z mechanicznego punktu widzenia. Zawory DV (blow również) mają temu zanikowi przepływu i przyrostowi ciśnienia zapobiegać.

N249 (N118 pewnie też) służa właśnie temu, aby przed zaistnieniem ww. opisanych niekorzystnych warunków pracy turbiny zainterwniować - wygląda to tak:
- odpuszczamy pedał przyśpieszenia;
- ECU otwiera DV-ki za pomocą N241 korzystając z podciśnienia "systemowego"
- ECU zamyka przepustnicę

W powyższym nie ma przyrostu ciśnienia - nie ma więc głośniego "strzału" z DV-ki (blow'a).

Po ominięciu N241 procedurka wygląda tak:
- odpuszczamy pedał przyśpieszenia;
- ECU zamyka przepustnicę;
- w kolektorze narasta podciśnienie, przed przepustnicą narasta ciśnienie, zanika przepływ powietrza, kompresor turbiny poza mapą pracy;
- w kolektorze wystarczające podciśnienie, by otworzyć DV (blow'a);
- DV-ka (blow) się otwierają, "upuszczają" "przerośnięte" ciśnienie - odciążamy turbinę, mamy piękny "strzał"

Wszystko powyżej trwa krótko, ale pewnie turbinie to i tak nie służy, więc przedkładam jej zdrowie ponad efekty dźwiękowe.

Powyższe napisałem po to, aby wziąć pod uwagę te "efekty uboczne", zanim zabierzemy się za generację efektów dźwiękowych :diabel:

_________________
Uzyskałeś pomoc na Forum? - odwiedź TEN WĄTEK
Pozdrawiam
zbig_wwl

2018- > ;-))) A6C6 sedan q 3.0TFSI CAJA
2013- > 2018Obrazek Allroad C5 q 2.7 ARE -> może tym razem nikt we mnie nie trafi ;). Nikt nie "trafił", to ukradli ;-(
2010- > 2012 A6 C5 Avant q 2.7 ARE -> sCRASHowane
- > 2010 A6 C5 Avant q 2.8 ACK -> sCRASHowane


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19.wrz.2010 14:52:37 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07.sie.2003 12:16:47
Posty: 4194
Lokalizacja: Łomża
Sorka, pomyliłem sie, chodziło mi oczywiście o N249 :) Błędy w ECU się nie pojawiają bo zaworki są fizycznie i podpięte elektrycznie. Układ podciśnień jest usunięty.
W 1.8T jest masa przewodów podciśnienia i zaworków, które niestety z biegiem lat się rozszczelniają i powoduą zakłucenia w pracy jednostki. Oczyszczanie "ze zbędnego" osprzętu jest bardzo popularne i przetestowane za oceanem. Dodatkowo usuwa się jeszcze tzw odkurzacz, czyli wtórną pompę powietrza.

racajac do technicznej strony zagadnienia :
N249 steruje praca DV jednak ten dziala tak samo podlaczony bezposrednio do kolektora .
Jedyna roznica polega na tym ze ze N249 potrafi otworzyc DV w momecie kiedy uklad jest pod doladowaniem , dzieje sie tak za sprawa zbiorniczka z podcisnieniem .
Jest to pewnego rodzaju system bezpieczenstwa choc nie wiem w jakich przypadkach przydatny Chyna tylko wtedy gdy IC zostanie zalany do polowy olejem i temperatura powietrza dolotowego bedzie kolo 100*C przy pelnym doladowaniu

N249 steruje praca DV jednak ten dziala tak samo podlaczony bezposrednio do kolektora. Jedyna roznica polega na tym ze ze N249 potrafi otworzyc DV w momecie kiedy uklad jest pod doladowaniem , dzieje sie tak za sprawa zbiorniczka z podcisnieniem. Jest to pewnego rodzaju system bezpieczenstwa choc nie wiem w jakich przypadkach przydatny. Chyba tylko wtedy gdy IC zostanie zalany do polowy olejem i temperatura powietrza dolotowego bedzie kolo 100*C przy pelnym doladowaniu.
Dodatkowo N249 otwiera DV ulamki sekundy szybciej po tym jak odpuscimy noge z gazu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19.wrz.2010 15:39:05 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03.paź.2008 14:07:41
Posty: 219
Lokalizacja: wołomin
Auto: A6 C6 CAJA
Wiem, że sporo rzeczy pod maską inżynierowie wsadzili ze względu na spełnienie norm ECO i ich usuwanie jest bardziej kwestią światopoglądów niż techniczną, więc tu nie ma co tego dyskutować ;) .
Co do tego wcześniejszego otwierania DV-ki to jednak kwestia czysto techniczna zapewniająca turbinie założone warunki pracy.

To o czym pisałem nie zależy od temperatury, czy oleju w IC. Samo zjawisko jest tożsame z tym znanym z lotnictwa i zwącego się "przeciągnięcie". Skrzydło zrywa strugi powietrza i przepada. Na granicy tego zrywania strug wpada jeszcze często w wibracje, zwane flatterem. To samo dzieje się z łopatkami kompresora naszej turbiny po zamknięciu przepustnicy.

Samo zjawisko trwa rzeczywiście krótko, więc może ma marginalne znaczenie dla żywotności turbiny, ale jedno jest pewne - rezygnacja z N249 nie poprawia warunków jej pracy.

_________________
Uzyskałeś pomoc na Forum? - odwiedź TEN WĄTEK
Pozdrawiam
zbig_wwl

2018- > ;-))) A6C6 sedan q 3.0TFSI CAJA
2013- > 2018Obrazek Allroad C5 q 2.7 ARE -> może tym razem nikt we mnie nie trafi ;). Nikt nie "trafił", to ukradli ;-(
2010- > 2012 A6 C5 Avant q 2.7 ARE -> sCRASHowane
- > 2010 A6 C5 Avant q 2.8 ACK -> sCRASHowane


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21.wrz.2010 11:09:11 
Użytkownik

Dołączył(a): 12.lut.2008 18:05:39
Posty: 41
Lokalizacja: Gdańsk
Co do zaworu blow-off to chyba sobie daruje :) co do wirusowania to sprawa jest następująca : tune-up niema hamowni :( ale za to jest o 500 zł tańszy niż V-tech z hamownią ;/ co bardziej polecacie ?

_________________
Było:
Audi A6 2,5TDI Quattro Avant 1999r

Jest:
Audi A6 2,7T Quattro 2003r przepiękny czerwony Lakierek :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21.wrz.2010 16:55:41 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28.maja.2005 18:38:44
Posty: 3228
Lokalizacja: Pomorze
Auto: C7
Podstawa to hamownia przed i po zabiegu :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: