.: AUDI KLUB POLSKA :.

Forum Audi Klub Polska
Teraz jest 23.kwi.2024 23:33:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [A6 C5] jakie radio używane lub przeróbka radia ori
PostNapisane: 02.lip.2007 00:38:33 
Użytkownik

Dołączył(a): 15.maja.2007 12:50:40
Posty: 24
Lokalizacja: Warszawa
Witam, zamiierzam zadbać o audio w moim A6. Obecnie mam oryginalne głośniki oraz Travelpilota Blaupunkta. Komplet ten, grając, zadowoliłby pewnie dęby przy szosie ale nie mnie :)
Oczywistym jest wymiana głośników, najprawdopodobniej kupno wzmacniacza do nowych (ostatna faza), do tego zamierzam dodać subwoofer oraz wzmak (z poprzedniego wozu).

Moja prośba o pomoc dotyczy radia, zastanawiam się nad trzema opcjami:
1. kupno używanego clariona do ok 800zł, z mp3, jakiś wysoki model - i tu pytanie - co polecacie?
2. przeróbka oryginalnego radia z audi, polegająca na podłaczeniu się przed wyjściem na przetwornik C/A i podłaczenie tego pod nowy wzmak. Pytanie - czy tak się da, czy ktoś to robił, jaki kupić przetwornik, jaki polecacie wzmacniacz?
3. czy originalnym radiem da się sterować zmieniarką np. clariona, i podłączyć to tak, by dźwięk nie był przetwarzany przez radio tylko szedł na nowy wzmacniacz (podobnie do pkt 2)?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 02.lip.2007 13:02:01 
Użytkownik

Dołączył(a): 18.wrz.2005 19:05:43
Posty: 2521
Lokalizacja: Poznań/ Nowy Tomyśl
Rzucasz się na głęboką wodę od razu, zamiast zająć się podstawami...
Nawet najlepsze radio nic nie da, jesli nie zadbasz najpierw o głośniki, wzmacniacze i przewody...
Na dzień dobry powinieneś zatroszczyć się o montaż dobrego systemu odseparowanego w porządnie przygotowanych drzwiach. Potem (a nawet w tym samym czasie) pociągnąć porządne przewody głośnikowe (OFC 2,5mm2). Jak będziesz miał bazę, to bierzesz się za kable sygnałowe i porządną końcowkę mocy (bo fabryczna nadaje siętylko do fabrycznego systemu ;)). Podłączasz to pod swojego Blaupunkta i słuchasz czy Ci się podoba, czy jeszcze czegoś brakuje. Nawet z kiepskiej jednostki (a nawet z fabrycznego systemu) można wyciągnąć znacznie więcej niż to jest podane przez producenta. Samo wytłumienie drzwi spowoduje odczuwalną poprawę, ale wymiana sprzętu jest najlepsza. Jeśli nie będzie Ci odpowiadało, to wtedy kupujesz lepsze radio i dalej się zastanawiasz.
Rozwiązania, ktre podałeś nie mają sensu przy systemach budżetowych, bo nie będzie rożnicy, a jest to mnostwo kasy, ktorą można wydać na efektywniejsze poprawienie brzmienia. Przetwornik C/A to wyższa szkoła jazdy i koszt jakichś 2000zł, wyprowadzić złącza można z fabrycznej jednostki, ale nie przed przetwornikiem C/a, bo wtedy musisz zastosować oddzielny, ale przed końcowką mocy i podać sygnał niewzmocniony do zewnętrznego wzmaka. Jest to dobre rozwiązanie jeśli chcesz zachować stylistykę fabryczną, ale kiepskie brzmieniowo, bo fabryczne radia nie mają sterowania subwooferem i filtrow, ktore bardzo się przydają przy kształtowaniu sceny dźwiękowej.
Czemu koniecznie Clarion?? Jest mnostwo innych jednostek, ktrore mają podobne, bądź lepsze parametry i nie wyglądają tak szkaradnie jak Clariony ;). Poszukaj starszych Alpine (9812, 9855 itp), albo Pioneera (np. deh-p77mp), JVC (np. KD-SH909). W Clarionie Ci nie pomogę, bo ich nie lubię :peace:
Podłączyć można obcą zmieniarkę, ale trzeba dokupić emulator i IMHO mija się to z celem.
Kupno innego radia zaoszczędzi Ci wyprowadzania wyjść z fabrycznego (chociaż one mają wyjścia jeśli pracowały w BOSE). To nie radio jest kiepskie tylko przetworniki wewnątrz i laser. Dlatego markowe jednostki będą sięsprawować o niebo lepiej...

Reasumując, nie bierz sięza to od "dupy strony", bo wydasz kasę i nic nie osiągniesz.
Rob to w kolejności:
1. Przygotuj drzwi (wytłum) i przewody głośnikowe (pociągnij je do miejsca docelowego wzmaka, a nie radia czasem)...
2. Wymień głośniki i porządnie zamocuj (dystanse do konstrukcji, tweetery w słupkach lub obudowach lusterek).
3. Wymień jednostkę sterującą (możesz zrobić odwrotnie z pkt.2).
4. Dołoż porządny wzmak (4 kanałowy) i pociągnij dobre przewody sygnałowe i zasilające.
5. Dołoż do zestawu skrzynkę basową.
6. Jeśli nadal Cię nie będzie zadowalać to się odezwij i wtedy można kombinować :peace:

To jest dużo pieniędzy i mnostwo roboty (albo jeśli zlecisz jeszcze więcej pieniędzy ;)), także zrob podstawy i wtedy możesz zaczynać kombinować z innymi rzeczami... :):

_________________
podpis nie działa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 02.lip.2007 21:35:48 
Użytkownik

Dołączył(a): 15.maja.2007 12:50:40
Posty: 24
Lokalizacja: Warszawa
Dzięki za odpowiedź
W samej rzeczy mam świadomość pracy i wydatków, chciałem się orientować we wszelkich możliwych rozwiązaniach. Jak napisałem na początku wymiana głośników, kabli i wzmacniacza jest oczywista. Choć na początku zastanawiałem się czy nowe głośniki nie pociągnie końcówka z radia, jednak w tym wozie nie będę szedł na takie kompromisy - zamierzam zmieścić 16cali i zasilić je z końcówki.

Do basów mam wzamcniacz Lanzara i tubę Pyle - wzmacniacz ok, tuba taka sobie. na razie wystarczy.

Jak mówisz, przeróbki radia ori mijają się z celem, z tego wynika, że radio będę miał niefabryczne i chowane za klapką (tak jak teraz).

No i jedyną niewiadomą jest radio, jakie zastąpi blupunkta - zabij mnie - nie cierpię tej firmy, ostatnie moje radio to był też blaupunkt i w porównaniu z poprzednimi clarionami (miałem 4 i wszystkich się pozbyłem z szybą) to totalna porażka dźwiękowa, nie mówiąc o przeskakiwaniu, nieczytaniu ścieżek, słabym odbiorze. jestem uprzedzony.
Tak więc dzięki za podanie modeli radii, jakbys słyszał o jakimś clarionie to też mimo wszystko daj znać.

Czy ktoś zna firmy montujące głośniki w Warszawie, godne polecenia?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do: